Opleiding horlogemaker.

Gezien de enorme stijging in populariteit van het uurwerken verzamelen zie je ook een enorme stijging in het aantal mensen dat horlogemaker wilt worden. Ik heb er ook wel eens over nagedacht maar ik vrees dat er straks een overschot aan horlogemakers zal zijn dus je moet dan wel wat in je mars hebben wil je er van kunnen leven.

4 likes

Dat overschot is er op dit moment in ieder geval nog niet. Wachttijd voor standaard service beurt voor mijn Sinn in Frankfurt zal waarschijnlijk zo’n 5 maanden zijn, en ik heb begrepen dat dat te maken heeft met een tekort aan geschoolde horloge makers. Dit aantal kan in ieder geval niet deze enorme stijging in populariteit van uurwerken verzamelen bijhouden.

2 likes

En hebben die mensen dan een studie in Nederland gevolgt? En daarna in zwitserland werken? En wat voor studieschuld praten we dan over? Ik studeer nu hbo werktuigbouwkunde en ik leen niks. Beetje werken en af en toe wat financiele bijdrage van ouders. Ik probeer zonder studieschuld mijn werktuigbouw te halen. Het 1e jaar zit erop. dus ik hoef nog maar 3 jaar hbo werktuigbouw te doen en dan heb ik een schuld van 0.

2 likes

Hallo Rob,
Mag ik je een goede raad geven?
Ga eerst jouw studie werktuigbouwkunde afmaken en ga dan eens denken of je de horlogemakers vakschool wil volgen.
Met jouw HBO Wtb papiertje heb je zeker meer kans om een goed betaalde baan te vinden.
Als je dan alsnog horlogemaker wilt worden is daar nog tijd genoeg voor.
Maar dan heb je in ieder geval een zeer goede basis opleiding in jouw zak.
Overigens is er veel vraag naar goede en hoog opgeleide werktuigbouwers.

5 likes

Applaus voor jou, man!

Applaus ook voor zijn ouders! :clap:

Als de ouders ook op HF zitten, geldt mijn applaus ook voor hen. Maar ik applaudisseer niet voor mensen die het toch niet horen.

1 like

Nederlandse opleiding staat niet echt hoog aangeschreven in Zwitserland.
Wostep is de enige echte serieuze opleiding maar kost ook wel wat, heb ik toen eens gekeken dacht dat je rond de 60k uitkwam, opleiding met interne huisvesting.
Maar als je die goed afrond ben je wel zeker van een baan bij de grotere merken.

2 likes

Ben het hier zeker mee eens, het is beter om die studie af te maken zodat je ook nog zekerheid hebt op een baan en niet nu alles om gaat gooien, vooral aangezien je nog zo jong bent.

1 like

2 maal ja. Studieschuld van 15/20k ongeveer. Zoals ik zei een Nederlands maandsalaris elke maand sparen lukt daar wel (1500-2000€).

Alleen naar Zwitserland gaan als je in een sector aan het werk kunt waar veel mensen worden gevraagd, anders kom je er niet zo ver (nationalistisch volkje).

Ik zou lekker door gaan met je studie werktuigbouwkunde als ik jou was, daar zit genoeg toekomst in. Je kunt altijd horloge reparatie als hobby oppakken.

En hoe zit het met swatch group. Die zijn service center van veel grote merken. Ik rond zoiezo mn studie Werktuigbouwkunde af. Ik ben alleen wel benieuwd, wat voor opleiding je nodig hebt om bijvoorbeeld bij swatch group nederland aan het werk te gaan als horlogemaker, uurwerktechnicus etc. Heb je daar ook WOstep voor nodig? En zit dat qua salaris op hetzelfde niveau als dat je in Zwitserland aan het werk bent als Nederlander. En toch vraag ik mij nog steeds af, of de hele dag stilzitten zo goed voor je is, bloedsomloop etc. Als ik die filmpjes soms zie op YouTube van bijvoorbeeld Watchfinder en Co. Die gasten lijken wel de hele tijd stil te zitten, alleen opstaan om iets in de schoonmaakmachine te doen. Die een paar meter bij hun vandaan zit.

Als werktuigbouwer zit je ook vaak stil, de hele dag achter een computer. :wink:

2 likes

Ja oke daar heb je natuurlijk ook gelijk in

1 like

En stel dat ik eens in een vakantie, een snuffelstage zou willen doen bij een goede horlogemaker, kan ik dan zon horlogemaker direct benaderen met he ik zou wel eens willen meelopen. Of hoe gaat dat?

Ik spreek uit ervaring, ben hbo-er autotechniek en zit op m’n werk bijna de hele dag. Vervolgens ga ik 's avonds voor de hobby horloges zitten te repareren, nog meer zitten. Da’s niet zo gezond dus ik moet er wel op letten dat ik genoeg beweeg. Dat lukt 's zomers beter dan in de winter. :sweat_smile:

1 like

De meeste mensen zitten de hele dag stil. Ik ook op m’n werk. Alleen m’n handen maken bewegingen van (vaak slechts honderdste) millimeters.

Buiten de zomer-periode doe ik dat thuis dan nog 's dunnetjes over in het atelier. :sweat_smile: Mijn schoonmaakmachine staat zo dichtbij dat ik alleen mijn stoel hoef te verdraaien om er bij te kunnen


Zorg dat je buiten je werk voldoende beweegt!

Iedereen roept trouwens al jaren dat er horlogemakers gezocht worden, maar ik kwam in NL bijna niet aan de bak - of tegen retail-salaris (minder dan 2000 bruto) bij een juwelier. De Schoonhoven-opleiding staat inderdaad niet (meer) zo hoog aangeschreven. Ook hoorde ik een paar jaar terug dat er ontslagen vielen bij de grote merken; de franc werd toen veel minder waard door een ingreep van de ECB.

Daardoor is het er nu zo stervensduur, en 1 keer raden welke werknemers ze er als eersten uitgooien
 De buitenlandse. Toerisme in Zwitserland kreeg toen ook een knauw.

3 likes

Ja, ondanks dat sommigen zeggen dat er veel horlogemakers gezocht worden, heb ik ook het idee dat je tegenwoordig echt heel skilled moet zijn wil je voor de grote merken werken.

Raar wel als je ziet hoe populair uurwerken laatste tijd toch wel zijn geworden. Meer en meer mensen kopen uurwerken nu ook als investeringen. Er is veel vraag naar horlogemakers stel ik voor aangezien vele merken niet genoeg uurwerken kunnen produceren om aan de vraag te kunnen voldoen.

Ik vind het vreemd dat er niet een grotere push is voor mensen om een horlogemaker opleiding aan te gaan. Zoals reeds vermeld in deze post is het aanbod van horlogemakeropleidingen in Nederland en BelgiĂ« niet (meer) ‘up to standard’ met andere opleidingen zoals WOSTEP.
Er zijn twee WOSTEP opleidingen in Duitsland maar deze zijn in Duits wat niet echt handig is voor mensen in België en Nederland. Het zou top zijn moest er een WOSTEP opleiding zijn in BE & NL maarja


Zelf zoek ik voor een oplossing om een WOSTEP opleiding te gaan volgen maar het ziet er niet haalbaar uit.

Wostep heeft in Neuchatel vanaf dit jaar ook een 1800 uur opleiding naast de 3000 uur. Is volledig in het Engels.

Daarnaast is er in Engeland een Wostep opleiding.

Horlogemaker is op zich een breed vakgebied en als je genoegen neemt met het leren repareren dmv nieuwe onderdelen Dennis de 1800 voldoende. Wil je ook leren om zelf onderdelen te maken dan is de 3000 een aanrader.

Voordeel van de opleiding in Duitsland zijn de kosten, is volgens mij een werk/ leer contract met de Swatch Group. Houdt wel enige verplichtingen in.

De 3000 uur opleiding in CH kost meer dan 50.000 voor 2 jaar inclusief huur en leefgeld ( CHF420,- p/m ) dat verplicht vooruit betaald moet worden en dan maandelijks als leefgeld terug gestort wordt.

2 likes

Even vermelden voor diegene die al goed overweg kunnen met horloges herstellen, maar toch net iets verder willen gaan, dan is er nu een extra opleiding bij Syntra voorzien voor “complexe uurwerk technieken”
Opgelet, je zal een benchtest moeten doen om aan te tonen dat je voldoende kennis hebt.

3 likes