Informatie over Batavier zakhorloge gevraagd

Hallo,
Ik ben nieuw hier op het forum en heb normaal gesproken niets met horloges, behalve dan met het zakhorloge van mijn overleden vader waar ik helemaal niets van weet.
Ik heb dit horloge sinds 1997, toen overleed mijn vader, maar heb nooit geprobeerd om meer informatie te achterhalen over dit horloge. Maar nu wil ik toch wel weten wat er over dit horloge te vertellen valt.
Misschien niet veel, maar dat is dan al meer dan ik weet.
Mijn moeder weet ook niet meer hoe hij aan dit horloge is gekomen en kan ook geen verdere informatie geven, helaas.
Misschien dat iemand hier op het forum mij meer kan vertellen?
Ik heb een aantal foto’s van het zakhorloge, alleen nog even uitvinden hoe ik hier foto’s post.
Hartelijk bedankt alvast!

Groeten,
Alex

Kijk wat er hier ligt…
Ik weet er eerlijk gezegd ook niets van.

Image Hosted by PicturePush

Deze had ik al gezien, maar dan weet ik nog niets.
Wat wel duidelijk is is dat het fluoriserende materiaal in de wijzers bij deze nog gaaf is en bij die van mij niet meer, helaas.

Natuurlijk, omdat beide niet even oud zijn. De Ancre is een anker gang, jouw is een cylinder gang van jaren rond 1920.
Batavier lijkt op de franse woord batave, die betekent Nederland. En de kast is met zilver en een heel dun gouden laag. Het heet vermeil.

1 like

Heel erg bedankt voor de informatie ā€œbrunodā€!
Nu weet ik in ieder geval al wat meer.
Dus kan ik er vanuit gaan dat dit horloge bijna 100 jaar oud is?
Batavier is geen belangrijk/bekend merk?
Het zakhorloge werkt niet meer, ik weet nog dat ik als kind ermee gespeeld heb en hem toen waarschijnlijk heb doorgedraaid of zo iets tijdens het opwinden.
Ik wil hem laten repareren, of dit het waard is moet toch eerst worden beoordeeld door een specialist, alleen weet ik niet waar ik dat moet laten uitvoeren.
Zelf woon ik in omgeving Hoevelaken.

  • Batavier kende ik niet. Maar ik ben niet de beste om erover te praten omdat met zo een naam is het warschijnlijk een nederlandse ā€œmerkā€ en dat ik in franstalige kant van BelgiĆ« ben :wink:
  • Met de deksel open, als je de horloge vlug rond draait, kan je de balans zien bewegen ? Er is misschien niets erg en die kan zeker hersteld worden, minstens met een service beurt en nieuwe olie, slechtens met een gebroken balans as.
  • Het heeft geen waarde behalve de gevoelens. Er zijn tientalen van zo een horloge op de markten. Als het niet loopt, misschien 10 € + ketting + tweede kast, Als het loopt, volledig en zonder haren op de dial misschien 50 € +… +…
    Moet je aan @Koen vragen als specialist.

Beste Alex,

Het horloge is waarschijnlijk wel honderd jaar oud, maar wellicht ouder. Ik schat de periode waarin het gemaakt is rond 1910-1920. Het uurwerk is een zogenaamd ā€˜cylindergang’ uurwerk. Dit waren in noordwest Europa vrij gebruikelijke uurwerken, de kwaliteit was gemidddeld te noemen, maar ze waren ook redelijk betaalbaar, dus het waren een beetje ā€˜gemiddelde’ horloges uit die periode.

De kast is gemaakt van zilver (0,800) en gekeurd met een Zwitsers keurmerk. Zowel het uurwerk als de kast zijn waarschijnlijk in Zwitserland vervaardigd. Er zijn er miljoenen van gemaakt, dus echt zeldzaam zijn ze niet. Niet lopend is de waarde 10-20 euro, lopend rond de 40-50 euro. Restaureren zou ik ook alleen om emotionele redenen laten doen, economisch gezien is het niet de moeite waard. De ketting is zo te zien onedel en zo’n 5-10 euro waard. Het opbergdoosje zou ik ook dezelfde waarde als de ketting toekennen.

De betekenis van het woord ā€˜Batavier’ op de wijzerplaat komt mij onbekend voor. Ik zij geen uitspraak durven te doen over de betekening daarvan. Mogelijk is de wijzerplaat voor of door een juwelier gemaakt, en heeft hij gekozen om ā€˜Batavier’ op de wijzerplaat te zetten. Het plaatsen van een naam op de wijzerplaat van de juwelier die het horloge verkocht was zeer gebruikelijk in die tijd, nog gebruikelijker dan merknamen zelf. Dubbel gesigneerd horloges (dus merk en juwelier) kwamen ook regelmatig voor.

De wijzerplaat is voorzien van radium verf, dit is een radioactief materiaal wat werd gebruikt als lumineus materiaal voor de wijzerplaat en wijzers. De verf van de wijzerplaat is eraf gevallen, in de wijzers zitten nog wat resten verf. Radium werd vermengd met zinksulfide, omdat zinksulfide oplicht door de straling van het radium. Na enkele jaren was het zinksulfide ā€˜kapot gebombardeerd’ door de straling van het radium, en daardoor geeft de verf geen licht meer maar is deze nog wel radioactief. Zolang je het horloge niet openmaakt en niet draagt levert het geen grote gevaren op voor je gezondheid.

Dat het horloge niet loopt heeft zowieso te maken met verkleving door ingedroogde smeermiddelen, maar mogelijk ook defecte onderdelen zoals een gebroken astap. Dat een horloge te strak is opgedraaid is een wijdversprijd misverstand. Een horloge kan tot een bepaald punt worden opgedraaid, maar als het niet loopt(door een defect of ingedroogde smeermiddelen) blijft het horloge strak opgewonden. Feitelijk is dit het gevolg van een defect aan het horloge, niet van de veer, deze zal namelijk altijd aflopen wanneer het horloge loopt.

Wat het opknappen kost durf ik niet te zeggen, dat hangt er vanaf wie het doet. Op de site uurwerkherstellers.nl kan je een overzicht van professionele horlogemakers vinden.

Met vriendelijke groet,
Koen

6 likes

Beste Koen,

Heel erg bedankt voor je info. Ik weet nu eindelijk meer over dit zakhorloge.
Dat hij geen waarde heeft maakt me niet uit. Gaat meer om de emotionele waarde.
Ga zeker op zoek naar een horlogemaker om het zakhorloge weer werkend te krijgen.

1 like

Het zakhorloge werkt weer!
Gerepareerd door Henk Westeneng van Uurwerkmakerij Westeneng in Soest. Een echte aanrader!
Deze vriendelijke meneer is erg goed in zijn werk en heeft echt passie in het uitvoeren van zijn beroep.
Dus als je (redelijk) in de buurt van Soest woont en je hebt een klok of horloge die gerepareerd moer worden,
ga naar Henk!

1 like

Mooi dat ie het weer doet

Ja ik ben er ook heel erg blij mee. De veer is vervangen.
Nu nog op zoek naar een mooie standaard met stolp zodat ik heb kan showen!

Wel zo nu en dan eens opwinden en af laten lopen,rust roest.