NA: Zenith Pre-Respirator aka Piccadilly aka Kennedy Watch

Vele banen geleden, in de tijd dat ik mijn horloge nog bij de Hema kocht, had ik een collega met een vierkant Baume & Mercier horloge (Hampton Square bleek later). Ik weet de naam van deze man niet meer, maar dat horloge herinner ik me nog wel. Het stond hem goed.
Vierkant, sunburst dial, waarom zien we dat eigenlijk niet vaker?

Heeft JFK ooit dit type Zenith gedragen?
See if I care…

JFK

Deze vierkante Zenith horloges worden op eBay/Chrono24/Cata steevast aangeduid als Kennedy Watch, ook al gaat het bijvoorbeeld om een model die pas na zijn dood is uitgebracht (zoals de Respirator in bovenstaand plaatje).
Er is geen enkel bewijs dat JFK ooit een Zenith heeft gehad, maar het wordt geclaimed door Zenith zelf. Het horloge, dit model, ligt in het Zenith “museum” en hoewel er geen enkele foto of getuigenis is van JFK met deze of een andere Zenith om de pols zegt Zenith hiervoor bewijs te hebben.


Fijne vent wellicht, die JFK, maar dit was niet de reden om deze vierkante Zenith aan te schaffen, dat was die Baume & Mercier van mijn collega waar ik aan moest denken toen ik belangstelling kreeg voor deze modellen. Het staat gewoon erg goed om de pols.

Zenith maakte natuurlijk al sinds lange tijd ook vierkante horloges maar dit model (30x30mm met strakke hoeken/lugs) werd begin jaren 60 geïntroduceerd en bevatten allemaal de uurwerken van het zojuist overgenomen Martel (2522PC - 2562PC, zonder de P voor handwinders). De enige naam die voor de vroege modellen is gebruikt is te vinden in een catalogus uit 1963, de Piccadilly.

Maar tegenwoordig worden deze aangeduid als Pre-Respirator.
Die Respirator werd mid-jaren 60 uitgebracht, met een speciaal gepantenteerde waterdichte kast die net als de supercompressor onder druk zichzelf beter sluit (dit ontwerp is, net als de supercompressor, van dezelfde Ervin Piquerez).
Beetje eigenaardig wel, om een horloge zonder duiker-aspiraties te voorzien van een speciaal gepantenteerde waterdichte kast.

Bij het zoeken naar wat achtergrondinformatie over deze Zeniths kwam ik op WUS nog de prachtige rose-gouden Pre-Respirator van @WatchWalker tegen. Er is altijd baas boven baas… :grin:

Nu komt mijn exemplaar uit 1967 (volgens caliber nummer), en is dus eigenlijk chronologisch geen Pre-Respirator of Piccadilly, blijkbaar heeft Zenith beide modellen nog een tijdje na het uitbrengen van de Respirator verkocht (tot de Piccadillies op waren).
Binnenin loopt een 2532C (zonder P, dus handwinder) uurwerk.
Formaat, zoals aangegeven, is 30x30mm en dat klinkt natuurlijk nogal klein, maar Pythagoras leert ons dat hij diagonaal dus ruim 42mm is. Een prima formaat! :+1:
Als je op zoek bent naar een dergelijk model is het belangrijk (vind ik) dat hij niet in de buurt van een polijstapparaat is geweest, je moet de flauwe afgeronde exemplaren eens zien die aangeboden worden :frowning:
Nee, dán dit…

Ok, nog één foto van mijn 8e Zenith…

Zeg nou zelf, vierkant, sunburst dial, waarom zien we dat eigenlijk niet vaker?

75 likes

Yes, it’s hip to be square of hoe klonk het ook alweer?

Gefeliciteerd met nummer 8!

4 likes

Prachtig zenith :clap::clap::clap:

1 like

Super! Dat is een hele mooie!

1 like

Prachtige aanwinst :ok_hand:

1 like

Zeer unieke en geweldige verschijning! Geniet ervan.

1 like

Gefeliciteerd met de aanwinst!

1 like

Werkelijk mooie Zenith. Gefeliciteerd met je aanschaf. Geniet ervan.

1 like

Heel mooi deze Zenith en leuk verhaal ook!

1 like

Prachtig horloge, gefeliciteerd.

1 like

Erg mooi! Met tussenpozen zoek ik ook al lang naar zo’n Zenith. Veelal aangeboden door Turkse verkopers, tenminste die ik vind. Wijzerplaat lijkt vaak wat te gehavend en ik heb geen idee hoe lang verzenden dan duurt enzo. (Meestal via Catawiki en daar ben ik niet weg van).

1 like

Chic horloge :ok_hand:

Daar zit wat in! Hij oogt zeker niet klein op de pols

Het horloge moet nagezien worden maar wilde het toch even showen.

8 likes

Klopt, dat zie je bij dit model erg vaak, en dus ook de overgepolijste kasten. Het kan een behoorlijke tijd duren voordat je een goed exemplaar vindt.
Ik had op eBay en Chrono24 een zoekopdracht staan die me waarschuwde bij “Zenith Kennedy”. Wekelijks wel meerdere notificaties, maar ofwel iets mis mee, danwel een 18k exemplaar voor te veel geld. Tot dus deze, uit Italië. Meteen vraagprijs geboden (+/- €400) en klaar.
Strakke kast, gave wijzerplaat en loopt prima. :sweat_smile:

1 like

Zeker de moeite van het opknappen waard!
Mooi hoor…

Erg mooi, vaak zie ik ze met wijzerplaten waar de meeste minuten streepjes weg zijn.

1 like

Dit is een plek met veel informatie over de verschillende modellen (Pre-) Respirators:

1 like

Prachtige Zenith! Mooi vierkant is niet lelijk. Gefeliciteerd met je aankoop en veel draagplezier. Geef je een seintje als je 'm zat bent? :grin:

1 like

Klopt, ik denk dat er soms iets niet goed gaat tussen het (plex-) glas en de kast want vaak zie je een soort vervuiling en afbladderen aan de buitenrand van de wijzerplaat.
Mochten alle index streepjes weg zijn dan is het goed te weten dat dit model met veel varianten vd wijzerplaat komt. Ook zonder streepjes.
De link die ik 2 posts hiervoor heb gedeeld geeft onder meer een goed overzicht van alle soorten wijzerplaten van dit model.

zijn broertje zegt hallo - 2522 P



deze zenith catalogus is van 1965
op basis van welke lijst dateer jij de binnenwerken (mijne is 2253xx)?

5 likes