Probleem Lorsa P75A/UTC227

Ik heb als beginner een probleem met een Lorsa P75A/UTC227 uurwerk: de radertrein loopt keurig, ook met de veerton op zijn plaats.
Maar, met de veer op spanning, stopt het horloge na korte tijd (vaak na minder dan een minuut). Gaat weer lopen na het even op spanning brengen met de kroon, zonder dat de veer veel extra gespannen wordt.
Er is weliswaar wat speling ter hoogte van de virole en de veertonbrug, maar niet zoveel dat je daar problemen verwacht. Zijwaarts kijkend lijkt er voldoende ruimte voor de veerton.

Wat is het voor de hand liggend probleem bij deze bevindingen?

Peter

1 like

Ik heb 'm even in de juiste rubriek gezet Peter. :slight_smile:
Verder lees ik vooral met veel bewondering mee met alle technische verhandelingen die voorbij komen op HF! Er is vast wel iemand die je kan helpen.

1 like

Kan me iets voorstellen bij de slijtage van de veertonbrug. De veerton kan net wat te schuin komen te liggen en tegen het secondenrad slepen of tegen de platine zodat het stilvalt


Is de spiraalveer netjes? Niet schuin tegen de balansbrug?
Anker goed gepositioneerd?

4 likes

Dank voor je reactie, Serge. Ik zal in ieder geval de matige speling op de veertonbrug aanpakken, kijken of het de oplossing is. De balans is volledig in orde. Aan het anker zag ik niets bijzonders, maar kan geen kwaad nog eens extra te inspecteren. Ik laat het morgen weten.

1 like

Dacht aan exact hetzelfde, geen easy fix


2 likes

Ik heb ooit hetzelfde gehad dat die na ‘enige tijd stopte’ was heel typisch want daarvoor liep die met strakke lijn op TG en goede amplitude. Druk op het opwindmechanisme zetten wilde hem weer aan het lopen krijgen. Iedere keer, na ongeveer een minuut op gevoel, viel die weer stil. Dus ik dacht even naar het seconde rad kijken, en ja hoor, er zit iets hards tussen tanden in het rad waardoor die blokeerde

Mijn advies. Meet het interval en ga na aan welk rad het ligt. Je hebt het over een minuut, dan denk ik ook aan het seconderad. Ga dan onder fatsoenlijke vergroting goed kijken bij de aangrijping wat daar gebeurd. Succes :+1::smile:

2 likes

Ik zou eerst eens de veerton speling aanpakken. Het gaan lopen op het moment dat de opwinding bedient wordt wijst daar ook op. Bij speling veranderd de stand dan ook van de veerton (kracht heeft een andere richting). TS geeft ook aan dat er willekeur is bij stilvallen als ik goed gelezen heb.

3 likes

Dan zal het wel iets meer zijn dan matige speling :sweat_smile::slightly_smiling_face:

1 like

Kwestie van perspectief :sunglasses:

2 likes

Ik zou het ook eerder in de sneldraaiende raderen zoeken. Scheefstaande veerton geeft eerder een matige gangreserve, geen stoppen na een minuut.

2 likes

ze bedoelen aanlopen tegen het centrale seconde rad. Kan ik me wel wat bij inbeelden maar niet echt als ik dit lees:

Het zal het 1 van de twee zijn, of geen van beide :slightly_smiling_face:. Succes met de zoektocht @PeterHawks :smile::+1:

2 likes

Dat zou eventueel kunnen inderdaad, maar dan zou je daar haast sporen van moeten zien.

2 likes

Dank jullie wel voor de suggesties.
Kunnen jullie nog exacter aangeven wat je bedoelt met het “aanlopen tegen het het centrale seconden rad”? Wat loopt dan waar tegen het genoemde rad?
Hier ook nog twee filmpjes. In één van de twee heb ik het stoppen kunnen vangen. De tweede laat vlgs mij zien dat het secondenrad vrij loopt.
Om het nog lastiger te maken: soms loopt het veel langer dan één minuut.
Op de TG geen drama behoudens een lage amplitude.
Ik krijg de flimpjes (MP4) overigens niet geupload. Iemand een suggestie?

Zoals gisteren voorgenomen, vandaag de speling op de veerton opgeheven met de staking set en ponsen. Ging voorspoedig en
probleem opgelost!

Les: elke speling dient aangepakt te worden als zich een soortgelijk probleem voor doet

Dank aan jullie allen.

Peter

1 like