hoi, ik ben een beginnend verzamelaar van (opwindbare) zakhorloges. nu heb ik van een kennis gehoord dat zakhorloges eens in de zoveel jaar een zogenaamde ‘smeerbeurt’ moeten ondergaan. iemand anders vertelde me dat dit weer niet verstandig was en dat het geen kwaad kon om zakhorloges in een bakje met wasbenzine te dompelen. daar werden ze schoon van. nu is mijn vraag: kan dit? zijn er andere manieren voor schoonmaak/onderhoud van de zakhorloges? en ohja, weet er iemand toevallig een site met algemene informatie over de werking van zakhorloges etc?
Ook een zakhorloge heeft onderhoud nodig, en dit is zeker niet op te lossen door een badje van wasbenzine en het uurwerk erin onder te dompelen.
Het horloge wordt erg schraal en de verouderde olie in tapgaten lost niet op.
Vroeger werd dit wel gedaan maar dan met de borstel alle tandwielen en bruggen schoonborstelen, in gedemonteerde staat dus.
Tevens is wasbenzine zeer licht ontvlambaar, slecht voor je ademhaling en heeft het de neiging een witte waas achter te laten op de platines.
Tevens zal oxide ook niet verdwijnen.
Dus al met al meer ellende voor het horloge en niet gezond voor jou.
De enige echte juiste methode is het horloge compleet te demonteren, tapgaten schoon maken met penhout en alle onderdelen “op de balans na” in een ultrasoon te reinigen.
Dan met een bij voorkeur synthetische olie bijv van het merk moebus, dit is wat langer houdbaar, en zeker geen wd40, naaimachineolie of andere troep die je op een fiets smeert.
een ultrasoon is een investering die je er vanzelf uithaalt.
vanzelfsprekend moet je wel feeling en de kennis hebben of opdoen om dit uit te voeren.
Anders kan ik je adviseren het aan een horlogemaker over te laten.
Welkom als poster op dit forum Mario. Leuk om hier ook eens een serieuze zakhorlogeverzamelaar te zien (of doe ik nu anderen te kort?)!
Ik heb net je homepage bekeken, erg leuk, ben ook benieuwd naar je polshorlogecollectie maar als ik daar op klik staan daar ook je zakhorloges.
Bedankt voor het compliment Henrik!
Ik moet binnenkort maar weer eens aan de slag met mijn homepage, de link is inderdaad niet goed.
Maar ja ik ben druk met nieuwe aanwinsten te repareren. ook leuk.
Mooie site, en met een leuke collectie spillegang horloges.
er zijn niet zoveel verzamelaars op het horloge forum van deze antieke horloges.
Ik reken mezelf tot een niet erg aktieve verzamelaar op dit gebied.
dat komt mede door de zeer matige kwaliteit die er word aangeboden met name voor de horloges van voor 1800
"“tot op de draad versleten”" was meestal het commentaar van mijn horlogemaker.
de meesten heb ik dan ook maar weer doorverkocht meestal met verlies,
heb nu wel een aardige collectie van 20 vestzak horloges opgebouwd, maar koop er nog maar zelden wat bij.
Deze van John Bolton uit Chester Le Street was een gunstige uitzondering,
behalve een kleine beschadiging aan het emaille bij 5 uur, een perfect werkend horloge.
De Duplex automatons vind ik ook interessant,vooral die grote lagerstenen en al die dingen die bewegen op de wijzerplaat
Verder vooral veel Elgins & Walthams rond 1870 en vroege Franse Lepine stijl horloges.ik heb er van die dikke zilveren of gouden kettingen bij met sleuteltje & FOBs
Zeer mooi André.
Zakhorloges in goede staat zijn moeilijk te vinden. Er is dikwijls al onkundig aan gewerkt en bij het demonteren komt men voor verrassingen te staan.
gr, Freddy
Die duplex ehm.
Ik weet niet of je al verteld is dat die duplex niet geheel origineel (wijzerplaat en automata) is?
Ik hoop niet dat je daar de hoofdprijs voor hebt betaald.
Er worden veel nieuwe automatons aangeboden ook bij bekende veilinghuizen,
heb wel altijd getwijfeld aan de dial zelf, kon me al niet voorstellen wat een chinees nou met zo’n horloge moet in de 19de eeuw.
het handje van die ene dame wast het been van die ander, dat sekonde radartje gaat eigenlijk zonder functie rond, meestal moet dat een of ander molenwiekje of zo voorstellen.
ik heb er ooit $ 400,- voor betaald, de rest, kast en uurwerk lijken mij zeker wel origineel.
Van de 10 zakvest horloges van voor 1800, die ik kocht op eBay zijn er 8 als puin te bestempelen, 1 is nog te repareren en 1 is dan werkelijk goed.
de prijs en beschrijving zeggen helaas weinig, is mijn ervaring.
ik laat de echte spillegang maar liever over aan de specialisten onder ons.
naarmate ze jonger zijn, stijgt het kwaliteitsnivo wel aanmerkelijk, alles na plm. 1840 is bijna altijd wel te repareren door mijn horlogemaker.
en vaak hoeft er helemaal niks aan te gebeuren.
Als de verkoper beweert dat zijn Elgin, Waltham, Lepine of wat dan ook, goed functioneert is dat meestal ook zo.
omdat ik heel veel koop op vnl. eBay USA en Duitsland vind ik het niet zo erg als ik eens een oud gebakje toegestuurd krijg, die verkoop ik dan weer meestal met verlies,maar soms ook wel met winst.
Klopt André dat is als enige origineel.
Ik heb er 2 gehad, waarvan er bij een de secondenwijzer aanliep.
Uit elkaar gehaald dus er komt mij een bekent geurtje onder de neus, begin eerst bij de wijzerplaat en ja hoor schroeven zitten vastgelijmt, die zitten nu dus voor de sier.
Toen keek ik langs de wijzerplaat en wat schetst mijn verbazing, 't kreng zit vast met stimorol kauwgom!!
Rotzooi kreeg ik er niet goed af dus eerst maar even in de vriezer.
Eindelijk alles eraf, wat een troep.
Wat ik onder de wijzerplaat aantrof was ook niet fraai:
schijnslingertje is van koperdraad en gewoon om de tap van het anker heengetwist?!
Bij de ander hetzelfde verhaal.
Kauwgum ?
moet een of andere Amerikaanse cowboy geweest zijn die dat horloge heeft opgeknapt.
Ik zal die van mij toch eens wat nader onderzoek onderzoeken, hij doet het verder prima.
zal je op de hoogte houden van het onderzoek,
heb net even je website bekeken: fraaie horloges en mooi opgezette website (tu)
Als je een keertje wat fotootjes van tijdens een reparatie, of over de techniek van zo’n oud zakhorloge zou willen posten lijkt me dat heel erg interessant!
Dat ga ik maar eens doen Paul!
Ik heb er momenteel nog een in de reparatie liggen, waarvan ik 1 onderdeelreparatie uitbesteed heb aan mijn horlogemaker.
Zodra het klaar is zal ik het stap voor stap opbouwen met foto´s.
°°°°°°°
Wat betreft de opmerking over de modernere spillegang horloges die beter te repareren zijn volgens de klokkenmaker snap ik geen #$"!.
Mijn inziens, en ik spreek uit ervaring… is het altijd hetzelfde liedje met die latere exemplaren, namelijk een zeer fijn en dun uitgevoerd kroonwiel met afgesleten tanden.
Waardoor het horloge voor geen meter op tijd loopt.
De vroege exemplaren die ik heb, tijdbestek 1700-1750, zijn zo degelijk en zwaar uitgevoerd dat het wel moet lopen tevens is het makkelijker werken met grotere onderdelen.
Het kroonwiel is zeer groot en diep ingezaagd, dit resulteert in mijn optiek in een betere tijdmeting.
Onderbouwing
Conclusie 1 Mijn horloge van Charles Goode loopt 2 minuten voor per 24 uur, anno 1720.
Conclusie 2 Mijn Fromanteel loopt 4 minuten voor per 24 uur, anno 1690
Conclusie 3 mijn jonge engelse spillegangen die ik verkocht heb uit de periode 1800 , liepen gemiddeld een kwartier - een half of een heel uur voor.
Ik kreeg er hoofdpijn van, en ik heb er inmiddels 8 achter de rug.
De franse spillegangen uit die tijd zijn nog erger daar begin ik al niet eens meer aan met repareren.
Het is inderdaad iedere keer een gok met kopen van zulke oude klokken.
Ik bedoel juist niet de moderne plattere spillegang,
ik bedoel de Lepine stijl van Japy vanaf 1780 en de meer ““moderne”” Elgin & Waltham modellen van 1860 en 1870.
Die lopen bijna altijd goed en zijn makkelijker te repareren.
Ik denk dat de reportages van zakhorloge-projekten allemaal op 't oude prikbord stonden, en die kan ik nu niet meer terugvinden.
Zoek eens op dit forum op “voor en na” of op “knutselprojekt” voor reportages met foto’s hoe zo’n revisie aanpakt, dit zullen voornamelijk polshorloges zijn, maar het principe is natuurlijk hetzelfde.
Hoe een Unitas zakhorlogeuurwerk uit- en in elkaar gaat zie je hier: