Kom eigenlijk zelden aan deze kant van het forum, maar afgelopen zaterdagavond op een feestje over horloges staan praten met de vader van mijn [ misschien aanstaande ] schoonzoon.
Hij bleek een oud zakhorloge te bezitten, een erfstukje, maar hij weet er weinig van en al helemaal niet wat de eventuele waarde zou kunnen zijn.
Dit is bij uitstek de plek om daar wat over te weten te komen.
Hij heeft mij wat foto’s gestuurd die ik alhier graag laat zien.
Ikzelf ken het merk Minerva als een goede uurwerkmaker welke onlangs nog is overgenomen door Montblanc waarvoor ze nu de uurwerken maken.
Wat-ie waard is weet ik niet, ik vind het een prachtig horloge(tu)
Ik kan me niet voorstellen dat dit een 13 in een dozijn klokje is.
Maar kale Iwan is de Minerva specialist, even op zijn oordeel wachten…
heb de eigenaar om een foto gevraagd van het uurwerk, ik zal deze
t.z.t. toeveogen.
Heb je een link voor mij van Kale Iwan?
Bedankt.
tjvreeken Schreef:
Wat-ie waard is weet ik niet, ik vind het een
prachtig horloge(tu)
Ik kan me niet voorstellen dat dit een 13 in een
dozijn klokje is.
Maar kale Iwan is de Minerva specialist, even op
zijn oordeel wachten…
Door de drukte heb ik een paar dagen niet op het forum gekeken anders was me deze Minerva opgevallen.
Zo als Tom aangaf ( Tom bedankt voor toegekende eer :#:D;)) is mijn interesse en voorkeur Minerva als merk en Chronografen in bijzonder.
Binnen mijn beperkte kennis ( zijn meerdere forumleden zo als PaulK die mij ook bijstaan op mijn zoektocht (tu)) zal ik je beantwoorden.
Het is een mooie Minerva zakhorloge met volgens mij identieke kast en uurwerk nummer 1115819 wat ik kon zien, is dat zo?
Dat is prachtig maar creëert meteen een probleem wat productiedatum betreft, namelijk uurwerk met die nummer is gemaakt zo rond 1916/17 maar kast met die nummer zou gemaakt zijn zo rond 1955:S.
Maar goed Minerva was niet echt consequent met datum – nummering.::o
Marktwaarde in deze uitvoering zou op dit moment zo +/- 125 a 150 euro, maar om dat ook te krijgen …… zijn zware tijden voor verkoop en gouden tijden voor een aankoop.
Als het militaire uitvoering was met verwijzing naar D-H ( Duitse WW2 ) of UK WW2 British Royal Force dan was andere verhaal.
Dit was Betje “convectie” uurwerk waar niets mis me is, maar ze hebben chronometer uitvoeringen ook met zwanenhals fijne regeling en die zijn meteen 50% duurder.
Maar blijft te allen tijde verbonden aan de vraag / aanbod ondergeven.
Thuis heb ik meer informatie ( zo als voorbelde ) dus als je meer wil weten…. Hoor ik het van je.
Groet
Iwan
Zojuist antwoord gekregen van de eigenaar van dit horloge.
Begin citaat:
"Hoi Rinus,
Dat forum van jullie werkt wel goed zo te zien.
Het nummer op het uurwerk is inderdaad gelijk aan het nummer op de kast 1115819.
Mijn opa is geboren in 1893. Hij heeft dit uurwerk gekocht of gekregen toen hij is getrouwd. Ik weet niet precies wanneer hij is getrouwd dat kan ik nog wel achterhalen.
Dan lijkt het me zeer aannemelijk dat dit horloge gemaakt is rond 1915 of 1916 zoals de man vermeld op het forum.
Ik denk dat deze uurwerk een 19/9 ( chronograaf heeft ook een codering 19/9 dus niet verwarren )
Verder is het weinig te vertellen dan dat goede uurwerken zijn met een lange adem, en nog steeds te dragen na een goede onderhoudsbuurt.
Succes me
Groet
iwan
Heeft het vermelden van de “Spirale Breguet” nog een toegevoegde waarde misschien?
Staat zó overduideijk vermeld dat het in ieder geval lijkt alsof het toen iets bijzonders was.
Net als nu moest er vroeger ook reclame gemaakt worden onder het motto hoe meer voor de gemiddelde leek onbegrijpelijke technische details, hoe indrukwekkender en duurder. Waarom zie je overal de mijns inziens idiote term ‘quartz’ als er ook gewoon kwarts kan worden geschreven? Staat kennelijk beter en verkoopt dus ook beter.
‘Ancre 15 rubis’ betekent gewoon Zwitserse ankergang en 15 lagerstenen; of die stenen al dan niet functioneel zijn laat men in het midden. In dit horloge zijn ze alleen de robijnen voor het centrum-/minuutrad (dat nota bene het zwaarst belast wordt) ‘vergeten’.
‘Levées visibles double plateau’ is een al helemaal overbodige term, want zichtbare ankerstenen en een dubbel plateau zijn principieel in ieder horloge met Zwitserse ankergang te vinden.
‘Spiral Breguet’ is wel degelijk een nuttige voorziening; mits goed gevormd (!) vereenvoudigt de opgebogen eindcurve de regulering doordat onder andere de spiraal in alle richtingen ‘ademt’ en zo minder evenwichtsfouten veroorzaakt. Die curve kan ook zodanig gevormd worden dat het horloge zowel bij een grote als kleine uitslag van de balans op tijd loopt (isochroon) en in heel zeldzame gevallen (op superieure nauwkeurigheid getrimde chronometers) kan er overigens ook sprake zijn van een speciaal gevormde binnencurve. Over het onderwerp precisiereglage zijn dikke boeken volgeschreven!
‘Balancier compensé’ duidt op een balans die temperatuursverschillen kan vereffenen. Dergelijke balansen bestaan in hun eenvoudigste vorm eigenlijk altijd uit een stalen kern (spaken met gat voor de balans en binnenring) met een messing buitenring. Die band is op twee plaatsen doorgezaagd en gedraagt zich zo als een bimetaal: wordt het warmer, dan wordt het verslappen van de stalen spiraal (vertraging) gecompenseerd door het naar binnen bewegen van de met schroeven verzwaarde balansband (versnelling). Wordt het kouder dan gebeurt het omgekeerde. Het probleem is echter dat die compensatie slechts bij een tweetal temperaturen volkomen is, dus heeft men in moderne horloges bijzondere metaallegeringen (glucydur, nivarox) toegepast die zich nauwelijks door temperatuurfluctuaties laten beïnvloeden.
Een zevental medailles maken de ‘advertentie’ compleet. Uw horloge is van degelijke kwaliteit, maar zoals u uit het bovenstaande kunt opmaken is er ook hier sprake van een hoop overbodig geschreeuw en weinig wol.