Digitaal Meukstruinen in Coronatijd

Disclaimer en waarschuwing!
Let op! Dit is een Long Read , oftewel véél tekst. Er komen ook plaatjes, maar pas aan het eind, dus wie niet lezen kan of lezen wil moet eerst even flink door scrollen. Als je het echt niet leuk vind kan je het ook gewoon helemaal overslaan.

Meukstruinen in Coronatijd blijft voorlopig vooral beperkt tot een digitale bezigheid op het Interweb.

Alweer een hele tijd geleden, toen er nog niemand in paniek raakte als je in het openbaar moest niezen, was het Forumlid @Lena76 die mij bekend maakte met de term ‘Meukstruinen’. Dat wil dus zeggen: Lekker struinen en slenteren over marktjes en beurzen. Graven in en loeren naar de meuk in de bananen dozen en op de kleedjes en in de kraampjes en standjes en proberen daar iets van je gading tussen te vinden.

Echter, we leven inmiddels in een tijdsgewricht die de ‘Coronatijd’ genoemd wordt en die met name door de generatie na ons (na mij… ik ben een ouwe knar) als ‘Na Corona’ en ‘Vóór Corona’ aangeduid zal gaan worden.

Vóór Corona hadden we met zijn allen de neiging de moderne geschiedenis te splitsen in ‘Vóór de Oorlog’ en ‘Na de Oorlog’, waarmee dan de verschrikkelijke 2e Wereldoorlog wordt bedoeld.
Dat lijkt inmiddels bij de jongere generaties in de vergetelheid te raken en ik hoop eerlijk gezegd dat er nooit meer een tijd zal zijn waarin we dat onderscheid nog weer eens zullen moeten maken.

Na Corona moet nog komen, voorlopig zitten we er nog midden in.
‘Vóór Corona’ is nu duidelijk het recente verleden van Vroegâh, toen alles nog Betâh was. Voor ons, HF Horloge gekkies, is dat dus een lastige tijd. Met name voor de categorie horlogeliefhebbers en -verzamelaars die graag op stap gaan om hun Vintage horloge collectie op te bouwen en daartoe fanatiek elke rommelmarkt en verzamelbeurs die zich in hun omgeving en bereikbaarheid voordoet te bezoeken. Maar meukstruinen op de grote verzamelbeurs in Utrecht en vooral op de in HF kringen gevierde èn verguisde Rikketik beurs is voorlopig nog niet aan de orde omdat die beurzen tot nu toe steeds afgelast en/of uitgesteld zijn. De marktjes komen langzaam wel weer op gang, maar voor je het weet is het eind september en is dat ook weer afgelopen voor dit jaar. Of de (voor mij de leukste beurs) Rikketik er dit jaar nog een keer gaat komen is voorlopig slechts een vraag.

We zullen ons dus moeten beperken tot het afschuimen van het Grote Wereldwijde Inter Web om onze horloge verzamel woede nog enigszins te bevredigen. Gelukkig wordt het Internet steeds sneller en is het aanbod nog steeds groot. Maar ook de prijzen stijgen als een malle. Gelukkig is er, als je kritisch bent en goed zoekt nog steeds wel wat te vinden, ook voor een smalle beurs als de mijne. Marktplaats, Ebay, Chrono24, Etsy, en natuurlijk ‘ons eigen’ Horlogemarkt op HF zijn de bekendste zoek- en vindplaatsen, maar met enige creativiteit in het digitaal meukstruinen zijn er ook vele, met name buitenlandse aanbieders, veilingen en veilinkjes te vinden waar je nog aardig wat leuke vondsten kunt ‘scoren’, zoals dat dan heet. Enige gezonde voorzichtigheid, prijsbewustzijn en een beetje terughoudende opstelling met betrekking tot de gulzigheid om iets willen te kopen is dan wel geboden.

Zo ook in huize Lexaf ( hèhè, hij komt eindelijk ter zake…)
Toen ik het afgelopen weekeinde eens probeerde te overzien wat zo’n beetje de aanwinsten van het laatste half jaar waren en ik die oogst op mijn werktafel bij elkaar legde, zag ik toch een verrassend groot aantal klokjes voor me liggen. Eigenlijk niet zoveel minder dan na een precoronaal seizoen met Rikketik bezoek, een dagje Utrechtse Verzamelbeurs en een aantal curiosa- en rommelmarktjes. (ik ben gepensioneerd dus ik heb de tijd om daar allemaal naar toe te gaan).

Omdat de HF community zo van plaatjes houdt heb ik niet alles, maar wèl de meeste en leukste exemplaren die ik in het laatste half jaar online heb verworven eens bij elkaar gelegd om foto’s van te maken om ze hier op HF te laten zien. Het aantal gaat toch, tot mijn eigen verrassing het gemiddelde van 1 per week te boven. Zeker als je er rekening mee houdt dat de slechte en/of kapotte exemplaren al naar de projecten bak zijn verdwenen en de niet interessante horloges al weer verkocht. Hoezo niet gulzig?..

Dit keer geen uitgebreide research met verhalen over herkomst, makers en calibers. Ik zal mij beperken tot de (digitale) vindplaats, een merk en een (geschatte) leeftijd.
Een individuele bespreking van de achtergronden en eventuele opknap avonturen van de meest interessante van die horloges komt dan nog wel weer eens in een of meer latere bijdragen.

Na deze toch wel flinke lap tekst dus voornamelijk nog een heleboel plaatjes. Hier komen ze.


Eerst maar eens een overzichtje van wat er in het afgelopen half jaar zo ongeveer is binnen gekomen.
Als je ze zo allemaal bij elkaar legt is het toch al een leuke collectie…

Hierna de horloges in detail. Soms apart, soms in groepjes omdat ze van de zelfde verkoper afkomstig zijn of daadwerkelijk in lotjes zijn aangeschaft. De volgorde is willekeurig, de datum van aanschaf in dit voorbije (ongeveer) half jaar is voor dit overzicht niet relevant.


De eerste in de rij is tevens het enige niet Vintage horloge. Een modern Chinees Eyki horloge met een leuke open heart wijzerplaat. Overgenomen via de HF horlogemarkt van een forum lid.


Drie ouwe Russen uit de jaren '50 / '60 van twee verkopers uit de Oekraïne via de ETSY site.


De Zwitserse Titanic en de voor de Zweedse markt gemaakte eveneens Zwitserse Miljonär kwamen ook via ETSY van een verkoper uit Finland. Beiden komen denk ik uit de jaren '60.


De Zwitserse Ostara kwam uit Bulgarije en de de Duitse Kienzle uit Duitsland, beiden via Ebay.
Leeftijd: Jaren '50


Twee mooie kleine (30mm) Zwitserse klokjes van een verkoper uit Letland, via Ebay.
De Louis is van de jaren '50, het eveneens onbekende merk Ankkuri is wat jonger, ik schat jaren '60.


Twee Omikrons van een vriendelijke verkoopster uit Tsjechië, via Ebay.
De leeftijd van beide horloges schat ik op zo jaar of 65 dus rond 1955.


Een zeer divers lotje van een Duitse verkoper die werkt via een kleine Duitse veilingsite.
Van links naar rechts: een Zwitserse COMOS ca. 1950; een Duitse Bifora ca. 1955; een Duitse Pallas Ormo uit dezelfde periode en een Zwitserse Lucerne met een bizarre wijzerplaat uit ca.1960.


Van een Nederlandse handelaar via Ebay kwamen deze drie beauties. Een Zwitserse Tusal uit begin jaren '50; een Nederlandse Prisma uit ca.1960 en een eveneens Nederlandse Union Ancre uit de 50er jaren.


De drie Japanse Citizens uit de jaren '70 zijn afkomstig van een gewaardeerd Forum lid via de Horlogemarkt, alias ‘het Blauwe Deel’ De eerste is een automaat de twee anderen hebben een Quartz motortje.


Eveneens van een Forumlid komen deze twee zeer verschillende horloges. De dresser is een Zwitserse Icarus uit naar schatting begin jaren '60 en de Pulsar Quartz Ana/digi is van ca 1967.

Tenslotte nog een aantal foto’s van wat echte oudjes in artdeco stijl, in leeftijd varierend van medio jaren '30 tot begin jaren '50. Allemaal afkomstig van een Duitse verkoper die werkt via een Duitse veilingsite. Het zijn vrij kleine horloges, die tegenwoordig zouden doorgaan voor een damesmaatje, maar destijd wel degelijk als herenhorloges op de markt zijn gebracht.


V.l.n.r. een Zwitserse Lance (submerk van Lanco); een Franse Judex en een Duitse Laco


Een Seneca en een Phenix, beiden uit Zwitserland.


Tenslotte een Duitse GEDU en een Faith uit de USA.

Er is over al deze horloges nog wel wat meer te vertellen maar dat wordt wat veel in het kader van dit toch al uitgebreide overzicht. Detail informatie zal ik van sommige van deze horloges nog wel in aparte bijdragen posten.

Ik hoop dat jullie plezier hebben gehad in deze demonstratie van mijn mede door Corona geïnspireede digitale on line verzamelwoede.

Tot ziens maar weer en tot later…
Lex

72 likes

Vermakelijk en leuk geschreven! Van a tot z gelezen :sunglasses:

Zelf ben ik niet zo van de oudere horloges; of liever gezegd helemaal niet. Maar ik geniet en waardeer het zeer als ik de passie voel bij een ander!

Wat ik me wel afvroeg; Wat kost nu zo’n gemiddeld oudje :thinking:

1 like

Wat een leuk topic, en wat een verzamelwoede!

Die miljonair, die lug rechtsonder wat zit daarop? Is dat het materiaal wat zo is vergaan?

1 like

Heerlijk verhaal! :clap::clap: Dank @Lexaf. De merken zeggen mij weinig, des te leuker om er zo over te weten te komen.

1 like

Heel mooi!! En een geweldige collectie!!
Zie ik er een paar doe ik in onderhoud heb gehad?

En ik zeg altijd er is zoveel moois in vintage en het hoeft je niet de kop te kosten.

1 like

Het is bij dit soort horloges een beetje “wat de gek er voor geeft”. Bij veilingsites on-line is dat soms lastig want er zijn veel gekkies on line die er heel veel voor willen geven. Vaak veel meer dan ik er voor over heb. Ik wordt heel vaak en meestal reeds snel overboden en dus haak ik vaak en meestal vrij snel af. Mijn beursje is echt maar heel smal en dat is maar goed ook, want dan kan ik niet zo veel besteden. Anders had Mw. Lexaf namelijk al lang geleden een echtscheidings procedure gestart…
Laten we het er op houden dat ik gemiddeld eigenlijk nooit meer aan zo’n ding uitgeef dan een paar tientjes. Soms heb ik geluk en blijken ze achteraf wat meer waard, maar dat is dan vaak ook te danken aan het feit dat ik ze dan als wrakje koop en zelf opknap. Maar ik doe het niet voor de centjes. Ik verkoop relatief weinig en zie mijzelf dus inmiddels omgeven door een veel te grote hoeveelheid ouwe klokkies. Misschien moet ik op Ebay of elders maar eens wat vaker zelf achter de digitale verkooptafel gaan zitten,

6 likes

image
Het zijn eigenlijk gewoon veel krasjes op een verchroomd messing kastje.
Door een wat ongelukkige belichting komt dat er nogal hard uit op de foto. In real life ziet het er minder heftig uit. De beschadiging links naast de 3 op de wijzerplaat is veel ernstiger en weet ik ook niet zo gauw te fixen. Gewoon maar laten zitten denk ik. Tandjes des tijds…

1 like

Leuk verhaal! Dank je wel :+1:

1 like

Dat klopt Herman! Deze:

1 like

Deze nog niet Toke, maar er is een redelijke kans dat ik voor enkele exemplaren nog wel eens met je kom praten!

Heel mooi. Je introductie deed me geloven dat het een straf zou zijn om het allemaal te lezen maar niets bleek minder waar!

1 like

Mooie reeks oudjes. Met name de Oostblokkers in de fellere kleuren hebben iets wat mij aanspreekt!
Goed verhaal weer Lex!

1 like

Hahaha ze zijn welkom dat weet je.
Je kent me doe er alles voor om oude horloges te laten lopen.

1 like

Nooit een one peice collection overwogen :wink:

Je meuk is leuk ! :ok_hand:

1 like

Fantastisch, @Lexaf. Meukstruinen is sinds jaar en dag een grote hobby van mij. In huize Juxienn wordt het door mw. Juxienn veelal aangeduid met termen als: “zooi-zoekerij, kringspierwinkelarij en de grote troep-tour” (ik beloof u, mijn huwelijk is fantastisch, de woordspelingen van mijn eega zijn louter liefkozend van aard). Zelf ben ik vrij nieuw in de horlogewereld en kan ik moeilijk een potentiële aankoop van een vintage horloge inschatten. Daarom heb ik tot op heden dus ook nog geen horloge in een kringloopwinkel gekocht. Normaliter beperk ik mij tot platen, audio apparatuur en playmobil (want kinderen :wink:). Door dit forum krijg ik steeds beter een beeld van de horloges van weleer en hoop ik ook deze categorie tot mijn standaard zoek-rondje in dit soort winkels toe te kunnen voegen.

Corona heeft wel wat roet in het eten gegooid, maar gelukkig zijn de kringloopwinkels weer open!

De online platforms zie ik toch meer als het territorium van de gevorderde spelers. Online kan immers iedereen er bij, dus om dan een mooie deal te scoren zonder dat een ervaren kenner er al mee vandoor is gegaan lijkt mij schier onmogelijk. Als er dan een horloge al een tijd te koop staat gaan er bij mij alarmbellen rinkelen.

Ach meukstruinen, het is een hobby an sich!

2 likes

Heel herkenbaar! Al ben je wel een fanatiekere meukstruiner dan ik :wink: Tenminste, waar het om daadwerkelijk aankopen gaat… Ik zit ook elke week wel een aantal keer op de meest uiteenlopende plekken te kijken, maar daar blijft het meestal bij.

1 like

Leuke bespiegeling! :+1:

Er zijn op dit moment ook oorlogen gaande. Het grondoffensief in Afghanistan is prominent in het hieuws, maar er is altijd wel één of andere burgeroorlog bezig in een land wat ons hier niet interesseert.

De notie van “voor of na de oorlog” is dan ook uiterst cultureel bepaald. Er was ooit een man in India die zijn kledingwinkeltje Hitler had genoemd omdat Hitler in zijn dorp slang was voor streng. Die mensen hadden eigenlijk geen benul wie Hitler was, of wat de tweede wereldoorlog was. Logisch, want op het Indiase subcontinent hadden ze in 1940 wel andere problemen. Met name de Britten.

Zo ervaar ik dat niet, ik doe redelijkerwijs wat ik wil. Nu ging ik vroeger, als kind, nog wel eens met m’n ouders naar de rommelmarkt in Eelde. Daar stonden toen ook verkapte antiek-verkopers. Ik ben uit pure balorigheid en jeugdsentiment nog eens gaan kijken met m’n partner, dat was in 2019. Het is inmiddels echt meer meuk dan wat anders, en als zodanig totaal oninteressant.

Graven in ouwe reut doet het niet voor me, ook niet digitaal.

Ik moest vroeger op vakbeurzen staan. Op de stand. Ik had daar zo’n hekel aan. Strontvervelend werk. Ik hoop dat het niet weer komt. Er kwam ook nooit ene pepernoot uit, uit zo’n beurs.

Internet is fantastisch. Je kunt gericht zoeken op wat je wilt, en je loopt nooit tegen “oh, maar we hebben alleen model X in deze winkel” aan. Ik zie het internet niet als beperkend, ik zie het als bevrijdend.

Ik kom niet aan m’n stappen. Het moet gezegd.

Grote genade. In die tijd heb ik twee (2) horloges gekocht. En da’s best veel.

Ik vind het leuk om te lezen hoeveel schik je daar in hebt, ik zou gek worden van zoveel horloges met zoveel overlap, en zoveel dingen die ik zou moeten laten restaureren. :slight_smile: :thinking:

Daarom denk ik ook dat mijn ene vintage horloge een mooie weerspiegeling is van hoe ik de hobby beleef:

Men kope een Seiko Lord Matic. De datumverzet gaat stuk. Men sture hem op naar een horlogemaker die metalen reseve-onderdelen maakt voor wat er stuk ging, en wacht een half jaar. Men krijge het horloge terug, maar men merkt dat het niet fatsoenlijk loopt.

Daarop stuurt men het naar een goed bekend staand forumlid die het een beurt geeft en er een NOS kristal voor scoort. Nu heb ik dus een Seiko Lord Matic die doet wat ie in 1971 hoorde te doen, en in mint conditie. Nou ja, de kast heeft wabi-sabi, maar is ongepolijst en de rest is mint.

Ik trek de beschadigingen, verbuigingen, krassen op kristallen, patina op wijzerplaten en verbrokkelde lume niet.

Maar dat is intens persoonlijk.

2 likes

Hier heb je meteen een record!!

Een ana digi uit 1967 wow :sweat_smile::sweat_smile:

1 like

Hehe, leuk stukkie!

Waarom zou de rikketik verguisd worden btw? Ik vind het ook een leuke beurs.

1 like

Open huwelijk, zo begrijp ik hieruit :rofl:

@Lexaf fantastisch hoe jij de hobby beleeft. Ik dreigde de eerste maanden na het ontdekken van de horlogewereld ook die kant op te gaan. Vind het echter jammer om horloges ongebruikt in de doos (of soms ver daarbuiten) te laten. Kan me niet voorstellen dat je deze allemaal (enigszins frequent) draagt.

1 like