Hoe zien jullie de toekomst van Solar horloges?

Ik gooi deze er nog even in … uit 2005 :slight_smile:

tegenwoordig is de condensator trouwens vaak vervangen door een minder kwetsbare capacitor,
ik heb geen idee maar ik denk dat we soms nog voort roeien met verouderde informatie, hoewel de praktijk vaak de theorie onderuit haalt.

grt. Gerard

Ik heb mijn Junghans Mega Solar


nooit open gehad, maar als ik het me goed herinner zit er geen batterij in, maar een supercondensator. En als dat zo is, heeft die geen laadcyclus-limiet zoals batterijen die hebben. Het blijft natuurlijk elctronica en dus kan het stuk, maar dat probleem hebben ze niet.

Ik heb deze.

Geweldig uurwerk. Krijg er ook veel complimenten over.

Ik ben heel erg gecharmeerd van solar horloges.
Omdat ik alleen titanium horloges heb is de keus wat beperkt.
Al moet ik zeggen dat bij mij alle horloges, zowel Seiko, Junghans en Citizen de condensator is vervangen, tussen de anderhalf en twee en half jaar gebruik.
Alle horloges worden om en om gedragen en worden ook niet in een dichte doos opgeborgen.

Dan kun je bijna beter een Casio met batterij kopen die tien jaar mee gaat.

En ook al denk ik dat, ik blijf bij mijn solar ecodrive mega solar.

Zelf heb ik ook pech gehad met mijn automaten, heb er nog één een Citizen, maar die valt soms stil, dus laten repareren of nieuw uurwerk maar een keer.
Maar horlogemakers hebben of geen tijd, of geen interesse of laten niets horen.

Soms denk ik wel eens het ligt aan mij, laat ik ook maar een kijkshop horloge gaan kopen en vernieuwen als hij kapot is.

Maar buiten dat gezeur om, Solar is geweldig, maar kan zeker nog verbeterd worden

2 likes

De opmerking "zonnig " hoef ik zo te zien al niet meer te maken :smiley:

Dat gezegd zijnde vind ik solar echt een mooi alternatief voor de traditionele batterij, alhoewel ik al quartz horloges heb gezien die ook 10 jaar op 1 batterij werken. Zo’n solar accu zal daarbij wel een pak duurder zijn om te vervangen. Maar gezien de vele extra functies die een solar horloge heeft ten opzichte van een simpel quartz uurwerkje zal een soortgelijk model op een batterij die 10 jaar waarschijnlijk niet halen.

Ik vind zelf de Seiko Astron een prachtig uurwerk, maar wel wat te duur. Als alternatief had ik dan de Citizen AT4010-50E gevonden, welke ik een aantal maanden geleden erg graag wilde kopen.

Wel jammer dat deze eigenlijk niet geschikt is om in Europa te gebruiken vanwege bepaalde radiozenders die opgepikt moeten worden of iets dergelijks. Voor de prijs blijft dit toch een erg mooi (titanium) horloge.

2 likes

Het maakt me niet zoveel uit, al vind ik mechanische horloges leuker vanuit technisch standpunt (en theoretisch langere levensduur…) Ergens zou ik het interessant vinden als er een hybride solar mechanisch horloge zou bestaan. Ergens in het domein tussen Spring Drive en Mecha-Quartz. :wink:

Zijn er trouwens verzamelaars van vintage solar watches hier?
De eerste, Synchronar uit 1968, lijkt me lollig wel… :smiley:

4 likes

Je bedoelt dat de zon altijd op tijd opkomt? :yum:

Doorlopen wel ja. Maar het maakt wel veel uit voor de levensduur van de cel of je hem steeds van een 10% naar 15% brengt of boven de 85% houdt.

Er zijn 3 variabelen in het energiesysteem:
Verbruik, capaciteit van de opslag, opbrengst en rendement van de solar unit. Waarom denk je dat het verbruik invloed heeft op de levensduur van de cel?

Dit gaat de levensduur van je accucel sterk beperken.

Je hoeft ze toch niet te dragen om ze licht te laten “vangen”? [quote=“Carpe_tempus, post:35, topic:85914”]
tegenwoordig is de condensator trouwens vaak vervangen door een minder kwetsbare capacitor,
[/quote]

Niet correct. Een capacitor IS een condensator. Er waren problemen met uitvallende condensatoren, ondanks dat condensatoren in het algemeen beter tegen diepontlading kunnen. De nu gebruikte lithium batterijen (en dat zijn geen lithium ion batterijen zoals in je laptop maar mangaan titanium lithium batterijen om precies te zijn) geven minder problemen. Citizen heeft onderzoek gedaan naar de verwachte levensduur en kwam bij een nette behandeling op 22 jaar. Je bepaalt zelf met je “laadgedrag” hoe lang ze mee gaan.

Ik heb 2 solar G shocks en wil er misschien wel een keer een Casio Oceanus bij. Meer Solar hoef ik niet.
http://forums.watchuseek.com/f17/my-precious-casio-oceanus-ocw-s100-1ajf-manta-1515874.html
Als ik het hier zo lees koop ik hem lekker nieuw en niet van jullie!

1 like

Klopt, maar ik houd mijn klokjes het liefst zo veel mogelijk in het donker, dan heb je veel minder last van vergelen, vervagen, verkleuren, verouderen, etc. Licht (en vooral direct zonlicht) helpt alles naar de knoppen. :sunglasses:

1 like

Er zijn 2 beperkende factoren voor de levensduur van lithium cellen: diepontlading en hitte. Een zwarte G shock kan goed warm worden in de zon, dus je lekker in de schaduw houden.

En je hebt gelijk, kunststof zal verkleuren in direct zonlicht. Maar in het donker houden is gewoon je batterij kwellen.
Dus een raam op het noorden is optimaal.

Niet mijn raam (en ik hoef niet zo veel G Shocks):

Niet mijn G shocks, maar veel netter:

Een raam op het noorden krijgt niet zo veel licht. Een plek een eind van dat raam af nog minder en als je een hoog verbruik hebt als je bv je autolight altijd aan hebt moet je soms toch bijladen.
In de zomer in de volle zon wordt je accu echt veel te heet. Dus niet zo:
http://forums.watchuseek.com/attachment.php?attachmentid=6016522&d=1447608263
maar zo:
http://forums.watchuseek.com/attachment.php?attachmentid=9106146&d=1471719128

1 like

Ik vind solar de beste manier om een kwartshorloge op stroom te laten blijven. Ondanks dat ik een lichte voorkeur heb voor automaat/mechanisch, vind ik solar/kwarts de mooiste aandrijving voor “grab’n go”. Duur vind ik ze ook niet persé, kijk maar eens bij Casio!

Nog mooier is de combinatie van dat met atoomklok of (veel duurder) GPS.

Dit zijn mijn solars!

En in de VS ligt er nog een Seiko om me te wachten.

2 likes

Het vervangen van de condensor is net zo duur als het plaatsen van een nieuwe batterij incl. waterdicht testen

Hmm, ruim een maand later maar alsnog een reactie omdat het mij opviel bij nalezen in dit topic… De secondenwijzers lopen mooi synchroon maar de minuten wijzer is niet gelijk…

Het is toch logisch dat bij een analoog horloge de minutenwijzer stapsgewijs richting de volgende minuut gaat? Dus perfect synchroon lijkt me.

gr, HJR

1 like

Aan mij:

Ik heb diverse solar’s gehad, en nu alleen nog een Seiko Astron. Ik vind het een prettige aandrijving voor een horloge.

Mijn vriendin werd niet goed van batterijtjes vervangen bij haar klokjes, maar wilde geen automaat. En sinds 2011 ook voor haar een solar van Alba (Seiko), de Riki Watanabe.

Ik denk dat er wel toekomst voor is.

Er zijn batterijen/horloges die 10 jaar lopen. Als je er dan nog de “Volkswagen-parameter”, de extra productiekosten en je “laadgedrag” op los laat, is de milieu winst waarschijnlijk verwaarloosbaar. (Zo heb ik al heel wat LED-lampen moeten vervangen die bij lange na niet de beloofde branduren hadden gebrand.)

Voor milieuwinst kunnen we ons misschien beter richten op mensen met gehoorapparaatjes (gemiddeld 50 à 100 stuks per jaar!) en het verbieden (ook al hou ik daar meestal niet zo van) van die “handige” blister verpakkingen met daarin verschillende maten batterijtjes…daar gaat vaak de helft, ongebruikt van in de (milieu-)bak.

2 likes

Ik heb mechanisch, solar en quartz horloges. Voorkeur voor mechanisch omdat ik van een vloeiende seconde wijzer hou en ik hoor graag het uurwerk tikken.

Ik denk dat batterij horloges altijd zal bestaan. Zeker in het lage segment en smart watch. Solar zit een paar beperkingen en dat is de wijzerplaat kleur. Ze kunnen de zonnencellen alleen in een beperkt aantal kleuren maken. En daarnaast gaan die accu’s ongeveer 20 jaar mee. Vervangen ervan zal niet goedkoop zijn.

mijn grootste bezwaar van led-lampen: misschien energiezuiniger, maar per saldo zeker niet zuiniger in de portemonnee

na 20 jaar is een nieuw horloge ook wel weer leuk…

3 likes

Ik denk dat ik in die twintig jaar al twintig heb geflipperd. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zo, vrije middag, ik ga er even voor zitten.

Horloges die lang doen met batterijen zijn vooral veel zuiniger, er zijn geen zuinige batterijen. De capaciteit van batterijen is in de loop der jaren wel toegenomen, maar die betere batterijen zitten net zo goed in niet-zuinige horloges.

Als je een horloge hebt met uitgebreide functies neemt het stroomverbruik snel toe en is de winst in levens duur echt wel groter dan een stap van 10 naar 20 jaar.

Een Astron met GPS bijvoorbeeld gebruikt gewoon (veel) meer, als je die laat draaien op batterijen voor eenmalig gebruik gaan die maar kort mee. Hoe lang? Dat is een gok, maar korter dan een onzuinig horloge zonder GPS, zeg maar heel kort.

Ergo, de meerwaarde van Solar is dus bij hoger (meer functies) verbruik veel hoger.

Met Solar heb je tenslotte ook het voordeel van het langer waarborgen van de
waterdichtheid. Je hoeft minder vaak naar de horlogemaker. Je bent je horloge niet kwijt als je wilt laten afpersen. Minder gelegenheid voor beschadiging van de kast door open maken. Minder kans op lekschade bij een leeggelopen batterij voor eenmalig gebruik.

Als je met “Volkswagen parameter” bedoelt dat VW onder druk van betwistbaar onrealistische milieueisen een loopje nam met de uitstootstatistieken en meetwaarden, wat heeft dat hiermee te maken? Als je bedoelt dat Citizen de levensduur (van solar batterijen) overdrijft, dan kan ik dat idd niet weerleggen.

Maar ik heb wel eens op een engelstalig forum een draad gelezen die ik niet zo gauw kan vinden waar een onderzoek werd besproken naar de levensduur van batterijen, waarin mensen participeerden die in dit veld werkzaam waren. De onderzoeken naar levensduur zijn gedaan door gesimuleerde (versnelde) laad en ontlaad cycli en zijn in het verleden met andere oplaadbare batterijen een bruikbare graadmeter voor de levensuur in de praktijk gebleken. Daarbij waren ook levensduur-beperkende factoren (thermische belasting en diepontladen) in meegenomen.

Verder liggen de kosten van een oplaadbare batterij (verkoop) ongeveer op €15,
waarmee deze discussie al in belang afneemt.

Je kunt de voordelen en nadelen van Solar bezien vanuit de gebruikerservaring en inderdaad vanuit de milieubelasting. Dat moet je wel een beetje in verhouding zien.
In vergelijking met één vliegreis of het rijden in een elektrische auto (extreem slecht voor het milieu als je de produktie van de accu’s meeneemt) dan is het een beetje penny-wise, pound-foolish.

Als milieu echt een drijfveer van je is, dan zou ik vooral je collectie beperken tot één vintage mechanisch horloge. Niet chrono, want het uitgebreidere onderhoud tzt duurt langer en dan branden de lampen van de horlogemaker langer.

Het verlengde van verbieden van blisterverpakkingen batterijen is overigens het verbieden van het bezitten van méér dan één horloge. Kom op zeg. Het oerwoud van regels is op dit moment al verstikkend, laten we dat pad vooral niet voortzetten.

De beperking zit hem vooral vooralsnog in het aanbod in het hogere segment quartz horloges. Doe maar eens een google afbeeldingen search met:
solar "green dial"
solar "yellow dial"
solar "blue dial"
solar "purple dial"
etc.

Ik heb 2 solar G’s. Handig, maar ik vind mechanica nog leuker.

2 likes