Unitas 6498/97 knutselprojekten: Secondenstop en andere probeersels

Tijdens het prutsen aan een Unitas 6498 uurwerkje viel me een simpele manier te binnen hoe een secondenstop (hacking-funktie) aangebracht zou kunnen worden.

Leuk om eens te proberen: We maken een simpele stalen L-vormige hevel, deze scharniert om een schroefje met een borst en wordt bediend door een klein haarspeldveertje, voor deze modificatie is slechts een minimale hoeveelheid freeswerk aan de platine nodig:

Met de kroon in de normale stand (in) duwt het uiteinde van de opwindas de hevel naar beneden, de balans kan gewoon bewegen, het uurwerk loopt:

Wordt de kroon uitgetrokken naar de wijzerverzetstand, dan duwt het veertje de hevel opzij, totdat het kleine messing pennetje aan het uiteinde van deze hevel tegen het balanswiel komt, deze stopt dan direkt:

Het horloge kan worden gelijkgezet en op de seconde nauwkeurig weer gestart worden door de kroon in te drukken, simpel toch?

Deze modificatie zal in één van mijn knutsel 6498’s gebruikt worden, de nummer 01 (zie http://www.horlogeforum.nl/read.php?8,89854 ) tikt al een paar maanden vrolijk in mijn dagelijks-gebruik horloge, daarnaast heb ik een aantal verschillende gemaakt (maar nog niet afgemaakt) om te bepalen wat het beste oogt, ook ben ik hiervoor wat dingetjes aan het proberen, zoals geschroefde chatons en een zwanenhalsje:

de linkse is geinspireerd door het uurwerk uit de oer-Panerai 3646, hiervoor is ook de balanskloof zelf gemaakt, ziet er aardig uit, maar is ietsje meer werk om te maken.
De middelste lijkt me tot nu toe de beste kandidaat om het standaard uurwerkje te worden.

Verder is er ook nog een 6497 (secondenwijzer bij de 9) gemodificeerd:

Nou zou het het handigste zijn om er eens eentje helemaal af te maken, maar ik ben nogal snel afgeleid, dus knutsel ik de laatste tijd het meest aan deze gemodificeerde 6498:

wat dit moet worden mag iedereen raden; het kan wel even duren voordat deze daadwerkelijk loopt… :smiley: :smiley:

Groet,
Paul

Kijk, DAT noem ik nou eens ECHTE “horlogeliefhebberij” ! (tu)(tu)(tu)

Straks nog een Dag / Nacht - aanduiding of zelfs een maanstand erbij ?

Met Bewonderende Groeten,

Chris.

Gaaf zeg !!

Zie ik daar nu een kogellagertje in de laatste foto ?
Waar is dat voor ?

Bas

Morse Schreef:

Kijk, DAT noem ik nou eens ECHTE
"horlogeliefhebberij" ! (tu)(tu)(tu)

Straks nog een Dag / Nacht - aanduiding of zelfs
een maanstand erbij ?

Met Bewonderende Groeten,

Chris.

Misschien ook een Tourbillon ?! :smiley:

Respect Paul, je maakt echte ‘one of a kind’ horloges…
Dit is echt vanuit het niets vertrekken, en het best van alles is: ZE WERKEN (als je zover geraakt natuurlijk :slight_smile: )

Subliem…

Dit soort pionierswerk leidt vaak tot de mooiste resultaten.

Heel leuk om te zien Paul. Grappig dat je zo vol ideeën zit. Die laatste, ga je daar een automaat van maken?

Super!

Groet,
Alex

Hoi Paul,

Wat een fraaie stukje vakmanschap en innovatie laat je zien (tu)

Wat ik zelf ook altijd erg mooie varianten vind van de 649x zijn de 3/4 platines (is dit de correcte term?), zoals bijv ML in zijn ‘manufacture’ gebruikt,

Maar ook anderen, zoals Dornbluth en IWC hebben dergelijke varianten natuurlijk

Mooi, mooi :slight_smile: Iets voor een volgend project?

Groeten,

Martin

super (tu)
erg leuk te lezen en knap gevonden, uiteindelijk simpel maar het werkt (tu)

Misschien ook een Tourbillon ?!

Aha, een kenner :smiley: :smiley: het onderste knutselprojekt is inderdaad de basis voor een tourbillon, je ziet het centrumrad en daaronder het (verplaatste en omgekeerde) 3e rad, deze drijft straks via een 4e-rad rondsel de tourbillon aan, welke (eenzijdig) gelagerd wordt in dat miniatuur-kogellagertje…

Groet,
Paul

Wow, strak hak en breekwerk!!!

bij de hacking-“hack” ;), ik ken het mechanisme niet zo goed, maar als ik het goed zie dan geeft de kroon die naar buiten getrokken wordt de L-hevel vrij, en duwt het veertje de pen tegen de balans? er ontstaat bij aanduwen van de pen een enorme overbrengsverhouding, ik weet niet of je zo de tappen van de balansas kunt beschadigen.

en dat lager… waar zit dat eigenlijk?

nee hoor, er is geen sprake van een grote overbrengingsverhouding, het veertje drukt direkt tegen de lange hevel, hoe langer de arm, des te lager de kracht (kracht x arm = constant), het veertje is trouwens niet zo erg sterk (het hoeft ook bijna niks te doen, natuurlijk)
Hoewel er meerdere manieren zijn om een “hacking” funktie te maken, is deze niet echt ongebruikelijk.

Het kogellagertje zit helemaal onderaan in de brug:

De Handyman (tu)

Heb je er al patent op aangevraagd Paul? :smiley: Snel doen!
Het ziet er allemaal weer erg fraai uit en het is zonder die modificaties al een erg fraai uurwerk. En ik gok dat je aan het werken bent aan een ### edit, is al geraden ik zat er naast :smiley: ###

Paul K Schreef:

nee hoor, er is geen sprake van een grote
overbrengingsverhouding, het veertje drukt direkt
tegen de lange hevel, hoe langer de arm, des te
lager de kracht (kracht x arm = constant), het
veertje is trouwens niet zo erg sterk (het hoeft
ook bijna niks te doen, natuurlijk)
Hoewel er meerdere manieren zijn om een "hacking"
funktie te maken, is deze niet echt
ongebruikelijk.

oh, ik bedoelde een andere arm:

als je veertje kracht F uitoefent, blijft er bij het wiel inderdaad een klein krachtje f over.
maar de driehoek draaipunt-rempunt-draaipunt is bijna gestrekt. als je daar dan met het kleine krachtje f op duwt, is de overbrengverhouding groot: het kleine krachtje f kun je ontbinden langs de armen, en kan zo een flinke reactiekracht f’ veroorzaken in de draaipunten!
(klopt weliswaar niet precies, qua principe wel)

mooi principe als je autokrikken en excenterpersen wil maken :slight_smile:

tja, de kracht is klein en het zal allemaal wel meevallen.
maar zo’n astap verbuigt al als je ernaar kijkt, dus ik ben wat overvoorzichtig misschien.

Het kogellagertje zit helemaal onderaan in de
brug:

oh, ik zie 'm. ik moet nog wat oefenen met horlogekijken merk ik…

ah, verrassend (en leuk) dat een keertje wat dieper wordt ingegaan op een technisch draadje, maar helaas klopt je theorie volgens mij niet echt helemaal… een kracht wordt natuurlijk nooit groter bij ontbinden, ongeacht de hoek van de “armen” (de term “arm” is in dit geval ook niet echt van toepassing)
De twee “armen” nemen elk een deel van de kracht op en de hoek bepaald de verhouding tussen die twee resulterende krachten (is de hoek naar twee kanten gelijk, dan zal elke “arm” de helft van de totale kracht opnemen)
In dit geval zal het er ongeveer zo uitzien F=f1+f2 :

Zoals gezegd zijn er (volgens mij) wel meer uurwerkjes met secondenstop via zulke heveltjes met veertjes, ik heb er alleen op het internet nog geen goeie foto van kunnen vinden.

Edit: de kracht F is trouwens loodrecht naar beneden getekend om het principe duidelijk te maken, in dit geval zal F haaks op de lange arm van de hevel staan, en neemt de balansas de volledige kracht op.

Groet,
Paul

Paul chapau voor deze geweldige inventiviteit, een zeer nuttige toevoeging op de 649x !
Je brengt me op ideeen met een chinese kloon die ik hier heb liggen :wink:
Waarom hebben ze dat er nog niet standaard ingebouwd na al die jaren is mij een raadsel…

Ik wacht verder in spanning de vervaardiging van de tourbillon af, keep up the good work!

p.s. zijn die schroefchatons functioneel ?

Hoi Mario,
is idd wonderlijk dat bijvoorbeeld ook de 6497/98 specialisten nog niet zo’n hacking funktie aanbieden, Dornbluth heeft wel een mooie “Quattro Arret” als optie, maar verder heb ik er op het internet geen voorbeelden op een 6497/98 gevonden; het zou voor bijvoorbeeld een flieger een mooie aanvulling zijn.

Machiel Kalf opperde ook al dat ik het idee aan ETA aan kon bieden, daar ga ik vast goud geld mee verdienen… :smiley: :smiley:

De schroefjes zijn niet echt funktioneel hoor, de “chatons” zijn Seitz messing bouchons (dus ook ingeperst) waar dan weer de lagersteentjes in zijn geperst; de schroefjes zijn enkel voor de optiek, werkt wel aardig bij dat lager van het centrumrad.

Als je zelf aan de slag wilt en je meer details wil zien, geef maar een gil (je hebt m’n emailadres), ik weet trouwens niet of dit zo op een 6497 toegepast kan worden!

Groet,
Paul

Paul K Schreef:

ah, verrassend (en leuk) dat een keertje wat
dieper wordt ingegaan op een technisch draadje,
maar helaas klopt je theorie volgens mij niet echt
helemaal… een kracht wordt
natuurlijk nooit groter bij ontbinden, ongeacht de
hoek van de “armen” (de term “arm” is in dit geval
ook niet echt van toepassing)
De twee “armen” nemen elk een deel van de kracht
op en de hoek bepaald de verhouding tussen die
twee resulterende krachten (is de hoek naar twee
kanten gelijk, dan zal elke “arm” de helft van de
totale kracht opnemen)
In dit geval zal het er ongeveer zo uitzien
F=f1+f2 :

leuk, elementaire mechanica.

F=f1+f2, maar dat geldt alleen voor vectoren! boven de Fjes hoort in de vergelijking dus een pijl te staan.

en bij optellen moet de richting behouden blijven.
hier staat een voorbeeld hoe je vectoren optelt.

http://www.ac.wwu.edu/~vawter/PhysicsNet/Topics/Vectors/VectorAdditionSteps.html

als je nu f1 pakt uit jouw tekening en in de pijlpunt van f1 f2 begint te tekenen, zie je dat de optelling van vectoren f1 en f2 NIET bij F uitkomt.

de correcte ontbinding heb ik in de tekening geschetst:

sorry, slechte scan…

de kracht kan dus groter worden. dit merk je bijvoorbeeld als je met de goedkope autokrik je auto optilt: hoe verder je de auto optilt, hoe verder de krik gestrekt staat en hoe makkelijker het wordt.

in dit geval zal F haaks op de lange arm
van de hevel staan, en neemt de balansas de
volledige kracht op.

stel je hebt het balanswiel net stilgezet in het middenpunt, en de balansveer is in ontspannen toestand. het wiel staat stil, in het contactpunt tussen arm en wiel kan de kracht alleen in de richting van de balansas wijzen, want als de kracht een andere kant op wijst dan gaat het wiel draaien!

de kracht die op de arm staat wijst dus ook naar het middelpunt van de balans:

en de reactiekracht in de arm F* is weer te ontbinden in een kracht langs de arm f3 en loodrecht erop f4.

als de balans niet in het midden staat oefent de veer een moment uit op het wiel. met de contactkracht F* kan de arm dit opvangen als de wrijvingscoefficient in het contactpunt groot genoeg is. deze wrijvingkracht werkt ook nog op de arm, staat loodrecht op F*.

gegroet

Ton

Ton,
ik heb je uitleg 2x gelezen en moet heel eerlijk bekennen dat ik het niet erg snap, maar ik ken mijn beperkingen, dus je zult vast helemaal gelijk hebben; de balansas lijkt in de praktijk niet erg onder de indruk van de veerkracht, dus ik heb waarschijnlijk gewoon mazzel gehad met de gekozen geometrie…

Groet,
Paul