Twee weken geleden een bericht gepost dat ik opzoek was naar “een echt goede Nato band” voor mijn Milgauss ( Horlogeforum
http://www.horlogeforum.nl/read.php?2,237745,237745#msg-237745
). Inmiddels heb ik er een gekocht bij online Corvus Watch. En na ruim een week zoals beloofd hierbij een korte review. Om het verhaal wat completer te maken, neem ik in de review tevens twee andere Nato’s mee.
De banden

- Rios 1931, De Horlogebandenspecialist
http://www.dehorlogebandenspecialist.nl/webshop/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=240&category_id=23&option=com_virtuemart&Itemid=1
, 20 mm “no N2”, zwart/grijs nylon, ~27 cm lang, €12.95 - Corvus Watch, Corvus Watch
http://www.shop.corvuswatch.com/20-mm-NATO-G10-style-BLACK-Nylon-Watchstrap-Black-NATO-20.htm
, 20 mm “G10-style BLACK”, zwart nylon, ~28 cm lang, $21.95 (~€ 16) - Yaffle, Yaffle
http://www.yaffle.nl/html/yaffle_straps_20.html
, 18 mm “Super NATO”, blauw/geel nylon, ~27 cm lang, € 10.00
Structuur van het nylon (Rios, Corvus, Yaffle):

De drie banden verschillen erg in structuur van het nylon weefsel. De Rios band is grof geweven. Tevens is dit de dikste van de drie banden.
De Corvus band is zeer fijn en regelmatig van structuur. Het gebruikte nylon is oogt wat meer ‘synthetisch’, ondermeer omdat het wat meer glanst dan de andere banden.
Ten slotte, de Yaffle band zit qua structuur tussen de twee andernen in. De weving is bijna net zo fijn als van de Corvus, echter iets onregelmatiger. Het Yaffle nylon oogt het meest ‘natuurlijk’ en heeft wat weg van katoen.
Afwerking

Gespen en ringen. Alle drie de banden zijn voorzien van RVS gespen en ringen. Zowel de Rios als de Yaffle hebben smalle goedkoop aandoende gespen gemaakt uit één gebogen stuk RVS. De Corvus daarentegen heeft een mooier ogende gesp met een veerpennetje.
De ringen aan zowel de Corvus als de Yaffle zijn wat afgeplat rond, waarbij die van de Corvus wat dun zijn voor de breedte van de band. De ringen aan de Rios zijn van wel erg eenvoudig gebogen draadstaal.
De gespen zijn op verschillende manieren aan de banden gemaakt. De Rios band is gestikt, wat een mooie afwerking geeft, dit in tegenstelling tot de Corvus die met hitte verkleefd is. Dit geeft een lelijke semi-gesmolten glanzend uiterlijk rond de ringen en de gesp. De Yaffle band is netjes verlijmd, met een clean look.
Gaatjes en afsnede. Alle drie de banden zijn voorzien van gebrande gaatjes. De gaatjes in de Rios en de Yaffle zijn netjes gebrand op een afstand van 7 mm. De gaatjes in de Corvus zijn slordiger gebrand, op 9 mm afstand, met aan de bovenzijde van de band duidelijk zichtbare smeltresten. Ook de afsnede van de Corvus band is beduidend minder mooi met een duidelijke harde smeltrand.

Slijtage
Het inschatten van de gevoeligheid voor slijtage is wat lastig aangezien de banden niet allen evenlang gedragen zijn. Dit geldt helemaal voor de Yaffle band, welke al aan de Poljot zat bij overname van van Renegade. Toch zijn er al duidelijk verschillen in slijtage te zien. De Rios band is met name erg gevoelig voor rafelen door de grove weefstructuur. Dit kwam al binnen één week dragen aan het licht bij het gebruikte gat. Daarop heb ik de gaatjes opnieuw geschroeid. Sinds dien houden ze het goed. Ook de Curvus band, nu net ruim één week gedragen, toont al wat slijtage bij het gebruikte gat. Alleen de Yaffle band is zeer slijtvast met nauwelijks gebruikssporen.


Gaatjes bovenzijde, onderzijde.
Draagcomfort
Zoals gebruikelijk, dragen deze Nato banden zeer comfortabel. Toch zijn er kleine verschillen. Door de dikte van de Rios band is deze wat stugger dan de andere twee, maar het weefsel voelt prettig aan. De Corvus band is wat scherp aan de randen en het weefsel is voelt ook minder prettig aan. Daarnaast is de afstand tussen de gaatjes net te groot. De Yaffle band is het meest comfortabel door de soepele en gladde structuur van de band.
Punten scores
Om tot een eindoordeel te komen een simpel ongewogen puntensysteem:
Beste is 3 punten, middel 2 en minste 1.
Punt te verdelen voor: nylon + afwerking + gesp + sijtage + comfort + prijs = totaal
De scores zijn dan:
Rios = 2 + 3 + 1 + 1 + 1 + 2 + 2 = 11
Corvus = 1 + 1 + 3 + 2 + 1 + 1 = 9
Yaffle = 3 + 2 + 2 + 3 + 3 + 3 = 16
Uit deze set van drie is de Yaffle Super NATO de beste band. Deze draagt het prettigst, is degelijk gemaakt en is ook nog het voordeligst.
Conclusie 1: duurder is niet beter ::o
Conclusie 2: Corvus maakt zijn verhaal op de site over ‘de enige echte Bond band’ niet waar :?
N.B. Met dank aan Renegade voor de aanschafinformatie van de Yaffle band.



Leuk dat je er zoveel tijd in gestoken hebt. Er zijn 1001 varianten nylonbanden, maar ze zijn niet automatisch nato’s (ivm de militaire specs waar ze eigenlijk aan moeten voldoen). Zo zijn er ook Zulu’s en Rhino’s…die hebben geen extra stuk stof maar bestaan uit 1 deel.