Seiko 6139 types overzichtje

Aangezien er nergens een verzameling is van alle Seiko 6139 types op 1 site dacht ik bij mezelf, laat ik eens een begin maken. Ik heb bij lange na niet alle types gehad, maar ben volgens mij aardig onderweg inmiddels en dus leek het me leuk een klein overzichtje van mijn modellen te maken.
Hierbij dus een klein overzicht van enkele Seiko 6139 types welke ik heb of heb gehad, op volgorde van typenummers.
Voor diepgaande informatie over de modellen zijn er andere websites waar specialisten veel meer kennis hebben, maar voor een klein overzichtje van enkele leuke modellen met wat korte achtergrondinformatie is dit een leuke start.
Als ik gedurende de tijd meer verschillende types heb zal ik ze eronder zetten, als iemand een type heeft welke er niet tussen staat, zou ik je willen verzoeken er een klein beetje info bij te typen en een foto van het horloge. Dan kunnen we zo samen het overzicht compleet gaan maken :slight_smile: Voor zover dat mogelijk is uiteraard…

6139, het uurwerk
Het 6139 uurwerk is geĂŻntroduceerd in 1969 door Seiko en was het allereerste automatische chronograaf uurwerk. Tevens was het uurwerk de eerste met een zogenaamde verticale koppeling voor het chronograafmechanisme.
Het uurwerk was standaard een 17 steens uurwerk, maar de modellen voor de Japanse markt (ook wel bekend als de JDM modellen) hadden een 21 steens uurwerk.
De eerste paar jaar dat het 6139 uurwerk gemaakt werd, werd het uurwerk aangeduid met 6139A. Vanaf ongeveer 1971 hadden ze enkele veranderingen aangebracht, waarna het uurwerk wat minder gevoelig werd en werd het aangeduid als het 6139B uurwerk.

Dan komen we nu dus bij de horloges zelf.

Seiko Pogue
De bekendste met dit caliber is waarschijnlijk de Seiko Pogue, typenummer 6139-6002, kan tevens 6005 zijn als hij voor de Amerikaanse markt is gemaakt.
De Seiko Pogue komt aan zijn naam doordat een Amerikaanse astronaut, col. Pogue, dit horloge droeg tijdens zijn missie in de ruimte, wat dit horloge de eerste automatische chronograaf in de ruimte maakt.
De Pogue is gemaakt in een aantal varianten, met de gele wijzerplaat als bekendste. De gele wijzerplaat was beschikbaar met zowel een witte inner-bezel als een gele. Wanneer en waar deze 2 varianten beschikbaar waren is niet bekend.
De vroege varianten (tot ongeveer 1970) hadden op 9 uur de tekst WATER70mPROOF staan. Dit hebben ze vanaf 1970 echter wettelijk moeten veranderen in waterresistant, dus stond er voortaan WATER70mRESIST. Rond 1972 zijn ze echter totaal gestopt met deze tekst en stond er voortaan niks meer op de dial.
De JDM (Japanese Domestic Market) modellen hebben een andere variatie, deze modellen staan bekend als de Speedtimer modellen. Ook zijn er nog de Seiko 5 Sports Speedtimer modellen, met vele variaties daarin.
De Pogue heeft een lug-maat van 19mm, wat hem lastig maakt om banden te swappen.

Seiko 6139 - 6005 Pogue (witte inner-bezel) op originele H-link bracelet

Seiko 6139-6012
De volgende Seiko in het rijtje is de Seiko 6139-6012. Deze Seiko is niet bekend onder enige bijnaam en is in feite niks aparts, maar een mooie cleane chronograaf met een mooie maat kast. Iets wat wel wat lastig is aan dit horloge is de 19mm lug-maat, wat het wisselen van banden wat lastig maakt.
De kast van de Seiko is geborsteld met een gepolijste bezel. De bezel is overigens dezelfde maat als de bezel van een Pogue, waardoor je deze onderdelen makkelijk kan uitwisselen en het horloge een heel ander uiterlijk kan geven met de pepsi-bezel.

Figuur 2 Seiko 6139-6012

Seiko Helmet
De volgende 6139 welke grote bekendheid heeft is de 6139-7100(/7101), beter bekend als de Seiko Helmet. De Seiko Helmet komt aan zijn naam doordat de vorm van de kast doet denken aan de helm van Darth Vader, zeker in combinatie met de zwarte wijzerplaat. De zwarte variant wordt ook nog wel eens de Seiko (Darth) Vader genoemd hierdoor. De witte wijzerplaat wordt ook wel eens de Seiko Bobby Deerfield genoemd, door de gelijknamige film met Al Pacino waarin de witte variant werd gedragen.
Door de lug-maat van 20mm is het een horloge waar je makkelijk andere maten banden onder kan zetten.

Figuur 3 Seiko White Helmet op originele Fishbone bracelet

Figuur 4 Seiko Darth Vader Helmet

Seiko 6139-8020
Een Seiko welke geen bekende bijnaam heeft, maar wel steeds meer wordt gewaardeerd door verzamelaars is de Seiko 6139-8020. Deze Seiko heeft de maten van een relatief modern horloge (diameter is 40mm, lug-maat 20mm) maar de looks van een echte vintage Seiko Chronograaf.
Door de zwarte wijzerplaat met blauwe sub-dial en rode chronograafwijzers is het een horloge waar je zeker een vintage gevoel bij krijgt. Dit gecombineerd met de witte chapterring zorgt voor een sportief geheel.
De Seiko 6139-8020 is ook verkrijgbaar in twee andere wijzerplaatkleuren, een bruine wijzerplaat en een zilveren wijzerplaat. Ook is de zwarte wijzerplaat variant gemaakt met gele chronograaf-wijzers. Wanneer deze variaties beschikbaar zijn geweest is niet bekend.

Figuur 5 Seiko 6139-8020

Seiko 6139-8040

De laatste Seiko 6139 welke ik heb gehad is een Seiko 6139-8040. Dit horloge heeft dezelfde wijzerplaat als de 8020, maar heeft verder een geheel andere kast.
Dit horloge heeft door zijn gepolijste zijkanten en geborstelde bovenkant een chique uitstraling maar door zijn wijzerplaat is hij nog steeds sportief.
Mijn specifieke model was een JDM model, te zien aan de Kanji dag aanduiding en het feit dat het uurwerk dus 21 steens is.
Het horloge heeft 18mm lug-maat, wat met leren banden soms wat klein eruit kan zien, maar wat op staal zeker geen probleem is.

Figuur 6 Seiko 6139-8040 op originele H-link bracelet

Ik heb overigens nog een 6139-7080 onderweg, dus zodra die binnen is zal ik wat foto’s erbij plaatsen en wat tekst :slight_smile:

31 likes

Fantastische post Nick!

Ik zal eens kijken of ik nog iets kan bijdragen, of wellicht een paar nuttige links op zijn minst.

En hopelijk ook zelf foto’s ooit…heb er nog geen namelijk en ook niet gehad.

Edit: in ieder geval een link (er zijn er meer) voor de Pogue versies: http://thespringbar.com/the-seiko-6139-600x-collectors-guide/

4 likes

Mooi Nick!
Misschien ken je deze al:
http://seikoholics.yuku.com/sreply/221/Seiko-Calibre-6139-Catalog-pages-here#.V3pWZmzr0ox

5 likes

Die specifieke link kende ik eigenlijk nog niet nee. Bedankt! :thumbsup:

Het nadeel aan de catalogus-foto’s vind ik zelf overigens dat er geen beschrijving bij staat of andere varianten of bijvoorbeeld de bijnamen. Zoals bij bijvoorbeeld de Pogue met de witte of gele inner-bezel. In de meeste catalogi staat de gele, maar de witte is zeker niet aftermarket oid wat soms dus een vertekend beeld kan geven.
En zo zijn er een paar dingen die ik hoop in dit overzicht allemaal bij elkaar kan zetten en zo wat kan verduidelijken voor mensen die op zoek zijn naar een bepaald model oid. :thumbsup:

3 likes

Mooi overzicht, ik zal de mijne een s nakijken of deze in het overzicht kan.

1 like

jah mooi, meer!!!:slight_smile:

1 like

Meer gaat zeker goed komen :slight_smile:
Ik heb nu een doel gezet voor mezelf, ik zat al een tijdje dat ik eigenlijk niet goed wist welke horloges ik nou nog in mijn verzameling wilde hebben (of gehad wil hebben) op een paar hele dure holy-grails na. Maar ik heb nu besloten dat ik eigenlijk van iedere kastvariant van de Seiko 6139 er op z’n minst 1 gehad wil hebben. Iedere wijzerplaatvariant is een beetje veel van het goede, maar iedere kastvorm moet te doen zijn. Dat wordt dus mijn doel voor de komende tijd :thumbsup:

3 likes

Mooi overzicht!!

1 like

Alle kastvormen verzamelen moet zeker te doen zijn.
Ik weet niet of er kastvormen zijn die kort gebruikt zijn of alleen voor de lokale markt want dat kan het wellicht nog lastig maken.
Weet je hoeveel verschillende kastvormen er zijn?
Het is wel een leuke manier van verzamelen zo’n afgebakend thema.
Ik ben best wel een tijd bezig geweest voor ik alle kastvormen van de 6138 had maar is wel erg leuk.
Van de 6139 heb ik er slechts 1 en dat is deze,6139-7070 van juni 1976


Veel succes en plezier met je zoektocht,

Aad

6 likes

He @NickW,
Dit heb je fantastisch in elkaar gedraaid. Van begin tot eind gelezen in één keer.
Bovendien duidelijke foto’s.
Ik prik deze ook even door naar mijn Facebook account.
Ook voor de leek een leuk stukkie Seiko geschiedenis! :grinning:

3 likes

:+1:
Maar even in de leeslijst gezet van mijn telefoon

2 likes

Dankje :smile:
Blij om te lezen dat het bevalt, en ik zou zeggen Spread the word! Altijd leuk om informatie over deze schitterende horloges te kunnen delen.

1 like

Seiko 6139-7080
De Seiko 6139-7080 is een van de weinige Seiko 6139 modellen welke geen reguliere bandaanzet heeft. Dit model heeft namelijk een geĂŻntegreerde bandaanzet aan de kast. Hierdoor is het wisselen van banden nagenoeg onmogelijk voor dit model, maar sluit de standaard band een stuk mooier aan op de kast. De bandaanzet bij de kast meet 10mm.
De diameter van het horloge is 39.5mm, waardoor het wederom een horloge is welke mooi aanwezig is om de pols. Dit gecombineerd met de gepolijste zijkanten en de geborstelde bovenkant van de kast zorgt voor een mooi geheel met echte wrist-presence.
Net als de Seiko 6139-6012, en enkele andere 6139 modellen, heeft de 6139-7080 een tachymeterschaal. Dit gecombineerd met de sportieve kast zorgt ervoor dat de 7080 een echte sports-chronograaf is.
De 6139-7080 is ook geleverd met een zwarte wijzerplaat met zilveren subdial en blauwe chapterring. Ook is er een variant met een volledig zwarte wijzerplaat met blauwe chapterring.


Figuur 3 Seiko 6139-7080 op aftermarket stalen band

8 likes

Ik heb net eens opgezocht welke kast-varianten er allemaal zijn van de 6139, maar dat zijn er stiekem nog aardig wat…
We hebben de (telt u even mee?):
600x
601x
602x
603x (=600x kast)
604x

700x
701x
702x
705x
706x
707x
708x
710x

800x
801x
802x
803x
804x
805x

Enkele daarvan (zoals bijvoorbeeld de 801x) zijn alleen voor de JDM gemaakt dus dat zullen lastige modellen worden om te vinden, en waarschijnlijk ook erg prijzig… Maar het zijn dus in totaal 19 verschillende kasten (of 18 als we de 6030 als 6000 rekenen aangezien het dezelfde kast is). Ik heb er nu 6 verschillende kastvarianten gehad, dus we zijn al op een derde!
Dit zijn de momenten dat ik mezelf afvraag waarom ik dit heb voorgenomen, maar we blijven stug doorgaan! :slight_smile:
Ik heb nu een word-bestand waarin ik alle tekst per model uit typ met een foto erbij. Dan kan ik het gedurende de tijd nog wat aanpassen tot ik volledig tevreden ben en dan eens kijken of ik een fotoboek kan laten maken met dit erin :slight_smile:

7 likes

Goed bezig!!! :+1:

Ik blijf je volgen!

3 likes

+1

2 likes

Goede post @NickW! Ik draai zelf al een tijdje om een 6002 heen (volledig geel) uit 1973, mijn geboortejaar. Nog niet gevonden, maar ik heb geduld. Erg interessant allemaal. Keep up the good work!

2 likes

Dankje! De gele variant is ook erg gaaf, heb er hier een liggen, niet uit 1973 maar uit 1972 helaas.

3 likes

Amai dat is een mooie inderdaad… Zodra ik er ééntje vind, laat ik het wel even weten.

2 likes

Ik verwacht mijn Pogue uit mijn geboortejaar één dezer dagen. Gewoon doen…:wink:

3 likes