Beste forumleden,
Na een lange periode van meelezen en leren leek dit ons een goed moment om onszelf en ons project hier kort voor te stellen.
De afgelopen vier jaar hebben Robert en ik, beiden al jarenlang horlogeliefhebbers en verzamelaars, gewerkt aan het ontwerpen en uitwerken van een eigen horloge. Dit is geen haastproject geweest en ook niet gestart met het idee om “een merk” te beginnen. Het is ontstaan vanuit jarenlange ervaring met het dragen en verzamelen van horloges, over verschillende stijlen en prijssegmenten heen.
Wie lang genoeg verzamelt, merkt dat zijn smaak evolueert. Je weet steeds beter wat je aanspreekt en, minstens zo belangrijk, wat juist niet. Door het dragen en vergelijken van veel horloges ga je steeds kritischer kijken: wat als deze wijzer net iets korter was, als die kast een fractie slanker was, of als die cijfers niet gedrukt maar echt gegraveerd waren. Vanuit die voortdurende zoektocht naar proportie, balans en verfijning, gevoed door ervaring als verzamelaar, is uiteindelijk Signature ontstaan.
Hieronder delen we graag het denkproces achter het ontwerp. We zijn vooral benieuwd hoe jullie hier als liefhebbers en verzamelaars naar kijken.
Ontwerp en inspiratie
De basis ligt bij klassieke Calatrava-stijl dress watches uit de jaren dertig tot zestig, met speciale aandacht voor de grotere “jumbo” varianten uit die periode. Wat ons binnen deze stijl in het bijzonder aanspreekt, zijn juist de verzamelwaardige kenmerken uit die tijd: Breguet-cijfers, spade-wijzers en relatief royale kastdiameters voor hun era. Binnen het Calatrava-segment zijn dit elementen die zeldzaam zijn en vaak slechts kortstondig zijn toegepast.
Die combinatie van rust, leesbaarheid en karakter wilden we vertalen naar een modern horloge, zonder het historische uitgangspunt te verwateren of te overdrijven.
Wijzerplaat en handen
De wijzerplaat is verticaal geborsteld met een metallic effect en voorzien van diep gegraveerde Breguet-cijfers. Omdat het om een sober, time-only ontwerp gaat, hebben we bewust gezocht naar manieren om toch diepte en detail toe te voegen. De gegraveerde numerals vormen wat ons betreft één van de visuele ankerpunten van het ontwerp en zijn bovendien zeldzaam binnen dit segment.
De spade-wijzers zijn custom ontworpen en thermisch geblauwd. Ze zijn niet vlak, maar hebben echte hoogte met zowel concave als convexe vormen, wat zorgt voor extra diepte en verfijning. Afhankelijk van lichtinval en kijkhoek krijgen deze thermisch geblauwde wijzers telkens een andere uitstraling, een effect dat met andere technieken simpelweg niet te repliceren is.
Kast en proporties
De kast meet 37,5 mm, een maat die bewust is gekozen om dicht bij de historische proporties van de jumbo’s te blijven, maar wel comfortabel draagbaar te zijn op hedendaagse polsen. De afwerking combineert geborstelde en gepolijste vlakken, met nadruk op slanke draagbaarheid en het volgen van de natuurlijke curvatuur van de pols. Ook hier vormden klassieke Calatrava-kasten het uitgangspunt.
Uurwerk
Binnenin ligt een handopwind Sellita SW210-1b Elaboré, zichtbaar via een saffieren caseback. Bewust gekozen als Zwitserse handwinder vanwege betrouwbaarheid, servicebaarheid en het handmatige karakter, wat wij als absolute must zien bij dit type horloge.
De Elaboré-afwerking bestaat uit Genève-strepen, geblauwde schroeven en gesnailde wielen. Het uurwerk is verder voorzien van gilt engravings. Het definitieve productie-uurwerk krijgt daarnaast ons eigen logo in gilt, wat op de huidige prototypes nog ontbreekt.
Status
Na vier jaar ontwerpen en verfijnen werken we nu met de laatste prototypes. Deze vormen de basis voor de uiteindelijke productie, met nog enkele kleine verbeteringen die momenteel worden doorgevoerd. Recent zijn we live gegaan met onze website om het verhaal en de details beter te tonen en werken we toe naar een presale later dit jaar.
Voor ons blijft dit in de eerste plaats een liefhebbersproject, waarin we blijven leren, aanpassen en finetunen.
We zijn benieuwd naar jullie mening, zowel positief als kritisch.
Wat spreekt aan? Wat juist niet? En zijn er keuzes die jullie anders zouden hebben gemaakt?
Het kan overigens goed zijn dat sommigen van jullie ons al hebben gezien op Rikketik, waar we afgelopen november voor het eerst stonden en eerder deze maand opnieuw met de Signature-collectie aanwezig waren.
Speciale dank gaat uit naar vriend en uitmuntend fotograaf Stef de Graauw (@malus65). Hij is vanaf een vroeg stadium nauw betrokken geweest en heeft alle fotografie verzorgd. Ik vermoed dat hij bij veel forummers bekend is.
Groet,
Sergino
Sero Watch Company







